Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

(Ne)dodržování bezpečné vzdálenosti

Bezpečný odstup je jednou ze základních dovedností, kterou se řidiči učí už v autoškole. Od roku 2021 za jeho nedodržení mohou přibýt přísné postihy. V našem článku se podíváme, co řidičům za přestupek hrozí a jak bezpečná vzdálenost ovlivňuje nehodovost a plynulost provozu. 

Dodržování bezpečné vzdálenosti

Buďme ohleduplní

Ohleduplnost a bezpečná vzdálenost mezi vozidly je na silnici klíčová pro bezpečný a plynulý provoz. Výrazně totiž snižuje riziko nehody. Obzvláště to platí na ledu a sněhu, kdy se až čtyřnásobně prodlužuje brzdná dráha vozidla. Nejen, že ohleduplností nezpůsobíte potíže někomu jinému, ale rovněž sami sobě.

Proč a jak?

Ruku na srdce, čeští řidiči na bezpečnou vzdálenost v praxi příliš nehrají a to je potřeba změnit. Dle statistik se za rok 2020 stalo jen o 18 smrtelných nehod méně, než v roce předchozím, ovšem to i přesto, že byla doprava enormně utlumena pandemií. Kvůli malé vzdálenosti mezi vozidly se rovněž vytváří zbytečné kolony, o čemž Češi mohou vyprávět.

Doporučená bezpečná vzdálenost

  • Zákon v obecné úpravě neudává přesně danou vzdálenost mezi vozidly
  • Dle místní úpravy je vzdálenost určena dopravní značkou (např. 50 metrů)
  • Doporučované pravidlo 2 vteřin

Povinná bezpečná vzdálenost v budoucnosti:

  • Při rychlosti nad 80 km/h alespoň 30 metrů
  • Doporučované pravidlo 2 vteřin

TIP

Na rakouských dálnicích vám pravidlo 2 vteřin pomohou dodržovat body nebo šipky, které jsou vyznačeny přímo na vozovce. Na dodržování bezpečné vzdálenosti rovněž upozorňují informační cedule. Bloková pokuta za přestupek je 50 EUR.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Vymahatelnost přestupku

Vymahatelnost bezpečné vzdálenosti v České republice v podstatě neexistuje, dokud se nestane nehoda. Jestliže se nedá po nárazu spočítat brzdná dráha, tak nedodržení odstupu mezi vozidly kvůli chybějící zákonné definici nelze prokázat. Nově se však definice zavádí a bude se tedy jednat o přestupek, čímž policie získává výraznou páku na neposlušné řidiče.

Za přestupek by mělo hrozit připsání 4 trestných bodů a pokuta na místě do 2 000 Kč, ve správním řízení až 10 000 Kč.

Měření by mělo být prováděno úsekově na základě pořízených snímků z kamer, Policie si však chce pomoci i drony nebo vrtulníky.

Vzdálenost a pojištění

Na míru nehodovosti reagují pojišťovny a nastavují tak cenu povinného ručení nebo havarijního pojištění. Na snížení nehod bychom tedy vydělali v podstatě všichni. Pokud se zrovna rozhodujete, jaký balíček pojištění vozidla zvolit, rádi vám poradíme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ