Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kniha jízd: K čemu slouží a kdo ji musí vést?

Firmy a živnostníci, kteří ke svému podnikání využívají služební vozidlo, jsou povinni vést si knihu jízd. Jedná se o účetní doklad se záznamy o využívání vozidla - povíme vám, co v něm nesmí chybět a jak jej vyplňovat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je kniha jízd?

Ať už papírová, nebo elektronická, kniha jízd je účetní doklad, který slouží finančnímu úřadu, případně inspektorátu práce a dalším institucím, při zkoumání užívání služebního vozidla nebo také například dodržování bezpečnosti práce. 

Mimochodem, víte, jaká platí pravidla pro použití soukromého auta v podnikání a jak na cestovní náhrady? Můžete ho totiž použít i pro účely podnikání.

Kniha jízd

Kdo musí vést knihu jízd?

Aby si podnikatelé mohli u finančního úřadu uplatnit nárok na slevu na dani za vůz používaný k podnikání, je zapotřebí evidovat podrobnosti služebních jízd. Typicky se to týká jak plátců DPH, tak neplátců, kteří nepoužívají paušální výdaje. Kniha jízd je pro ně nezbytností a daňoví kontroloři je důkladně procházejí. 

Vedení knihy jízd je nezbytné také pro všechny, u kterých je řízení vozidla součástí pracovní náplně a dokládají dodržování bezpečnosti práce. Kniha jízd je totiž dokladem například o tom, že řidiči dodržují zákonem stanovené povinné přestávky. 

Pokud používáte vozidlo ke služebním účelům, nezapomeňte na dobré povinné ručení a nadto i havarijní pojištění. Zkuste použít naše srovnávače a zjistěte, který produkt pro vás bude nejlepší.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co musí kniha jízd obsahovat?

Vedení knihy jízd má svá jasně daná pravidla a náležitosti. Musí obsahovat všechny tyto údaje: 

  • Datum a čas zahájení jízdy
  • Datum a čas ukončení jízdy 
  • Bezpečnostní přestávky
  • Stav tachometru na začátku a na konci jízdy
  • Místo výjezdu a cíl cesty
  • Účel jízdy
  • Čerpání pohonných hmot
  • Registrační značka vozidla

Jak vyplňovat knihu jízd?

Kniha jízd může mít papírovou i digitální podobu. Zákon nikterak nenařizuje, v jaké formě by měla existovat. 

V případě papírové podoby je možné zakoupit předtištěné knihy jízd v běžném papírnictví nebo obchodech s kancelářskými potřebami. Výhodou je, že tyto produkty obsahují všechny potřebné kolonky. Můžete si případně vytisknout své vlastní formuláře. K tomu slouží různé šablony například v PDF. 

Zkušenosti nicméně říkají, že manuální vyplňování knihy jízd doplácí na trhliny způsobené lidským faktorem. Jednoduše řečeno: řidiči je zapomínají vyplňovat, případně je vyplní s chybami nebo nepřesně. 

Některé z těchto neduhů dokáží odstranit digitální nástroje pro záznam jízd. Ve spojení s GPS lokátorem dokážou do aplikace přenést všechny potřebné informace a následně zpracovat do přehledného výpisu jízd. Mezi tyto nástroje patří například aplikace Logbookie nebo Generátor knihy jízd. Zajímavá aplikace je také Koopilot od pojišťovny Kooperativa.

Kniha jízd ke stažení

Stáhněte si šablonu knihy jízd.

Sjednejte si výhodně povinné ručení i havarijní pojištění

Mít sjednané povinné ručení je sice vaší zákonnou povinností, ale je na vás, u které pojišťovny a za jakých podmínek si jej pořídíte. Využijte naši online kalkulačku a spočítejte si, na kolik vás vyjde, nebo zda na svém stávajícím pojištění náhodou nepřeplácíte.

To samé platí o havarijním pojištění, které sice není povinné, ale v mnoha případech vám může ušetřit spousty nepříjemných výdajů. Dokonce si můžete sjednat krátkodobé havarijní pojištění, pokud víte, že ho nevyužijete pořád. Spočítejte si své havarijní pojištění přes naši kalkulačku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ