Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění nemovitosti a přírodní živly

Není to tak dlouho, kdy se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo nebo Německem obrovská povodeň. Myslet na zajištění svého majetku by mělo být základem spokojeného života a to především kvůli nevyzpytatelným přírodním živlům. Takové pojištění povinné samozřejmě není a záleží čistě na vás, zda se pro něj rozhodnete. Možná vás ale náš článek přesvědčí, proč si jej přece jen sjednat.

Pojištění nemovitosti a přírodní živly

Nemovitost nebo domácnost?

Rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti je velký. Zjednodušeně, domácnost je konkrétní vybavení a předměty, které používáte pro každodenní potřebu i volný čas a jsou uloženy uvnitř domu nebo třeba garáže. Samotná stavba a další, vedlejší stavby na vašem pozemku pak spadají do pojištění nemovitosti.

Pro oba případy se sjednávají pojistky zvlášť a je třeba si dobře promyslet následující:

  • jaká je hodnota nemovitosti a majetku,
  • jaké jsou limity a rozsah pojištění,
  • jaká mohou vzniknout rizika.

Příklady pojistných událostí

Událost Škoda v Kč Detaily
Vichřice poškodila střechu 25 000,- Nepočítáme kalamitu po tornádu, kde byly škody totální a v průměru za 400 000 Kč
Krupobití rozbilo okna 50 000,- Obvykle je poškozena jen jedna strana domu, vedle rozbitých skel je nutné přebrousit i dřevěné rámy a opatřit nátěrem
Záplava zatopila sklep nebo kůlnu s nářadím 50 000,- Odhad obsahuje poškození omítek, nářadí, výmalbu a vysušení
Pád stromu poškodil část domu 120 000,- Obvykle jde o značné škody, kdy strom sklouzne po domě a poškodí nejen střešní krytinu, ale i fasádu, případně vysklí i okna

Záplavy a povodně

Nejen v období jara, ale také právě na podzim nebo v zimě při oblevě dochází k záplavám a rozvodnění řek, které mohou napáchat obrovskou škodu. Je ovšem nutné obě dvě události rozlišovat. Zatímco povodeň je rozlití koryta řek nebo nádrží do krajiny, záplava značí nadměrné srážky či sněhovou oblevu, která nemá dostatečný odtok.

Vedle venkovních záplav a povodní se zaměřte také na vytopení domácnosti kvůli poruše spotřebičů nebo potrubí. V takovém případě využijete pojištění domácnosti, které kryje riziko vytopení.

Další přírodní rizika

Přírodních rizik je samozřejmě větší množství a obvykle souvisí se změnami počasí a roční dobou. Mezi další časté události v našich geografických podmínkách patří například vichřice a krupobití. A pokud se ptáte, jak je tomu zrovna u tornáda, tak pro pojistnou událost pojišťovny počítají rychlost větru. Pro vichřici je to minimálně 75 km/h, takže tornádo se do tohoto parametru hravě vejde.

Pokud žijete v horských oblastech, jistě oceníte pojištění, které kryje tíhu sněhu, lavinu, sesuv půdy nebo pád stromu.