Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

První školní den

První školní den je velkým milníkem nejen v životě každého školáka, ale také rodičů. Ti musí zařídit a připravit vše potřebné, co jejich potomek bude na cestě za vzděláním potřebovat. V našem článku pro vás máme důležité informace, které se s prvním školním dnem pojí. Tak si ho hezky přečtěte, abyste to v září zvládli levou zadní!

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Kdy je první školní den?

Všichni máme zafixováno, že škola začíná 1. září. V roce 2023 ovšem tento den vychází na pátek, takže první školní den v roce 2023 je v pondělí 4. září. Toto datum zahájení se týká všech základních, středních i základních uměleckých škol, stejně jako konzervatoří. V následujících letech škola po prázdninách začíná v tyto dny:

Rok Den a datum
2024 Pondělí 2. září
2025 Pondělí 1. září
2026 Úterý 1. září

Co si má vzít dítě s sebou?

Vzhledem k tomu, že první školní den je celkově spíše o seznamování, není třeba si s sebou brát nic speciálního. Obecně stačí sešit, pastelky, aktovka a přezůvky. Určitě je milé přinést také nějakou drobnost paní učitelce nebo panu učiteli. Může jít například o něco na zub, nebo něco užitečného, co se bude hodit v průběhu celého školního roku.

První školní den

Jak se má dítě obléct?

Žádný pevný dress code v podobě uniforem v Česku nemáme stanovený. Každopádně se první školní den bere jako slavnostní událost, takže svátečnější oblečení je určitě na místě. 

Hlavní také je, aby se váš malý školák nebo školačka v tom, co budou mít na sobě, cítili dobře a pohodlně. A když budou nervózní? Dejte jim s sebou nějakou jejich oblíbenou hračku ,,pro štěstí".

Na hezké oblečení by každopádně neměli zapomínat ani rodiče, případně prarodiče, kteří si tento velký den nechtějí nechat ujít. 

Jak probíhá první školní den?

První školní den prvňáčka bývá hlavně o seznámení - se školou, paní učitelkou (nebo panem učitelem) a spolužáky. Děti si většinou s třídou projdou celou budovu školy a podívají se, kde jsou třídy, šatny, knihovna, družina, tělocvična i hřiště. Seznámí se také s rozvrhem a s tím, jak to ve škole chodí.

Rodiče mohou všechny důležité informace najít také na webových stránkách, každopádně první školní den jim může případné otázky zodpovědět přímo třídní učitel jejich novopečeného školáka.

Určitě je dobré se kromě základního provozu zeptat také na ředitelská volna a prázdniny, abyste si mohli zavčas naplánovat rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend. A než na ně vyrazíte, určitě si sjednejte správné cestovní pojištění, které se postará o bezpečí všech členů vaší rodiny. 

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

První školní den vzhledem ke svému seznamovacímu charakteru netrvá příliš dlouho. Každopádně je vhodné si na něj vyčlenit celý den volna, abyste ho oslavili například společným obědem nebo návštěvou cukrárny.  

Hlavní je, abyste si tuhle událost užili všichni hezky v klidu a pohodě, bez stresu. Jestli svého školáka povezete autem, nenechte se rozhodit ranní dopravní situací, která může být trochu náročnější. Přečtěte si, jak cestovat s dítětem. A aby se vám lépe jezdilo nejen do školy, ale také na nejrůznější kroužky, udělejte si malou revizi povinného ručení a havarijního pojištění, které se ve svém obsahu postarají nejen o vaše auto, ale také o bezpečí jeho posádky - například díky připojištění úrazu.

Co je potřeba do první třídy?

Přesný seznam věcí toho, co je třeba do první třídy, rodiče dostávají už při zápisu, který probíhá na jaře. Mezi ty nejdůležitější věci patří:

  • Aktovka nebo školní batoh - kromě vzhledu myslete také na konstrukční řešení. Přeci jen bude součástí každodenního školního života, takže je důležité, aby zádům hezky seděl. 
  • Pouzdro a psací potřeby - v každém správném penálu by mělo být pero, měkká tužka, pastelky, ořezávátko (ideálně to se zásobníkem), guma a pravítko 
  • Přezůvky - i v tomhle směru by měly být nejen hezké, ale především pohodlné. A aby se v šatně nezatoulaly, pořiďte k nim rovnou i látkový vak. 
  • Sportovní oblečení a boty na tělocvik - kromě základní teplákovky a trička určitě kupte i tenisky na venkovní cvičení, i ty do interiéru se světlou podrážkou
  • Učebnice a sešity - přesný soupis určitě dostanete od školy. Každopádně je dobré k tomuhle základnímu balíčku koupit i zajímavé knížky a encyklopedie pro děti. Nebo si rovnou udělejte zajímavý výlet do některého z muzeí.
  • Výtvarné potřeby - vodovky, voskovky, temperky, štětce... I v tomhle směru dostanete dost informací od školy, aby se váš potomek mohl kreativně vyvíjet ve všech směrech.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Počítejte s tím, že školní pomůcky a další věci budete nakupovat nejen na začátku, ale také v průběhu školního roku. Nemusí se jednat jen o věci do školy, ale také do kroužků. Ať už tedy pořídíte spoustu knih, nové sportovní vybavení, nebo malířský stojan, nezapomeňte na to, že s novými položkami poroste také hodnota domácnosti. Udělejte si tedy revizi pojistné částky pojištění domácnosti, aby odpovídala skutečnosti.

Velkým otazníkem, který se pojí s prvním školním dnem, je také mobilní telefon pro děti. Žijeme zkrátka ve světě moderních technologií, které jsou doslova na každém kroku, děti s nimi tak jako tak přijdou do kontaktu a měly by s nimi umět zacházet. Zároveň je důležité mít možnost se s nimi spojit - zda došly v pořádku domů, jestli po škole náhodou nechtějí zajít ke kamarádovi apod.

Je jasné, že drahý smartphone v tomhle směru asi nebude vaší první volnou. Dítě si navíc musí na novou věc zvyknout a naučit se o ni hezky starat. Sáhněte tady raději po klasičtějším telefonu se základními funkcemi a zvolte vhodný mobilní tarif pro děti. A až váš potomek povyroste, pořiďte mu ,,silnější stroj" a studentský tarif, který bude mít ve svém základu už i balíček mobilních dat.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI