Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zdražení povinného ručení v roce 2019

Publikováno: 31.10.2019

Rok 2019 se nám už pomalu přehoupl do své poslední čtvrtiny a to mimo jiné často znamená i období bilancování a hodnocení uplynulých měsíců roku. A jinak to není ani v oblasti povinného ručení. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) nedávno zveřejnila čísla týkající se vývoje povinného ručení v letošním roce. Pojďme se tedy společně podívat na některé zajímavé informace, které z této statistiky vyplývají.

Nehoda neni náhoda

Cena povinného ručení

Cena povinného ručení narostla o 4 %, řidiči průměrně zaplatí o 100 Kč více.

Ceny povinného ručení začaly mírně stoupat již od roku 2018, aktuálně v roce 2019 je průměrné pojistné 2 969 Kč. Na celém pojistném kmeni by navýšení mělo být v roce 2019 o 4,1 %. Hlavní příčinou zvyšování cen je především stále vyšší finanční náročnost způsobených škod, které pojišťovny v rámci krytí pojistných událostí, z povinného ručení vyplácejí. A to i díky nárůstu cen za opravy vozidel, kde je rozdíl oproti loňskému roku téměř 7 %. Nárůst pojistného pak jako obvykle nejvíce pocítí rizikoví klienti, kteří již v minulosti škody způsobili opakovaně.

Počet a objem řešených škod

U osobních automobilů způsobí škodu průměrně 36 řidičů na každých 1 000 pojištěných vozidel.

Ovšem v případě mladých rizikových řidičů ve věku 18 let je to již každý pátý motorista. Na základě současného vývoje se předpokládá, že celkový počet řešených škod z povinného ručení dosáhne téměř na 285 000 případů a až 15,9 mld. Kč objemu škod. Letošní rok byl prozatím, co se počtu řešených škod týká, rekordním a ve srovnání s rokem 2014 hodnoty vzrostly o neuvěřitelných 49 %. Průměrná škoda na majetku je aktuálně 45 000 Kč, u škod na zdraví je to pak podstatně více, 420 000 Kč.

Nepojištěná vozidla

Aktuálně pojišťovny evidují celkem 8,4 mil. pojištěných vozidel, meziročně počet pojištěných vozidel roste o 3 - 4 %. Z celkového počtu pak cca 5,6 mil. spadá na osobní vozidla. Co se týká vozidel bez sjednaného povinného ručení, poslední zjištěný počet je 140 tis., kdy nejčastěji s těmito vozidlo způsobí škodnou událost řidiči z Karlovarského a Ústeckého kraje a naopak nejméně v jižních Čechách, v Pardubickém kraji a na Moravě. Případy škod na zdraví a majetku způsobených nepojištěnými vozidly řeší právě Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Andy

Zdroj: ČKP