Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Škoda za neštěstí ve Studénce byla vyčíslena na téměř 160 miliónů korun

Publikováno: 12.02.2016

Nikdo z nás asi jen tak nezapomene na loňský tragický střet vlaku s kamionem u Studénky na Novojičínsku. Na železniční přejezd, který byl vybaven závorami vjel kamion i přesto, že svítila červená výstražná světla a závory již byly v pohybu. Vlak do vozidla, jenž zůstalo stát na železničním přejezdu narazil rychlostí 142 km/h. Ve vlaku bylo v tu chvíli přepravováno celkem 145 cestujících, ze kterých bohužel dva lidé zemřeli a dalších 18 osob bylo zraněno.

Bezprostředně po nehodě byla škoda odhadnuta na zhruba 90 miliónů korun. V pražském depu se pár dní po nehodě uskutečnila komisionální prohlídka vlaku, během níž technici velmi detailně zhodnotili rozsah poškození a technický stav. Po pečlivém provedení prohlídky poškozeného vlaku byly zjištěny materiální škody ve výši 150 milionů korun, celkem se vyšplhaly až na 160 milionů korun.

Povinné ručení se základním limitem

Základní a zároveň minimální limity pojistného krytí na povinném ručení stanovuje zákon na 35 miliónů za škody způsobené na zdraví každé zraněné osoby a 50 miliónů korun pro škody způsobené na majetku. Většina majitelů vozidel, jenž si povinné ručení sjednávají považují základní limit pojistného krytí za dostačující. Stačí však vteřina nepozornosti za volantem.

Nejvyšší škody vznikají při ekologických haváriích, vlakových neštěstí, srážkách s cisternami, při hromadných haváriích na dálnicích, srážkách v tunelech nebo při nehodách s kamiony, jenž převážejí cenné náklady. Více tragické a také finančně náročnější jsou pak těžké škody na zdraví, zranění, náhrady za invaliditu nebo úmrtí. Škoda se násobí při zavinění újmy živitele rodiny nebo při vyplácení doživotních rent.

Vyšší limity pojistného krytí

S nízkým limitem pojistného krytí povinného ručení se vám jízda vyplatit opravdu nemusí. V případě, že způsobená škoda převyšuje limit pojistného krytí sjednaného v pojistné smlouvě vašeho povinného ručení, bude nepokrytá část škody, tedy i milióny korun, vymáhána po jejím viníkovi. Riskantnější už tedy může být snad jen jízda bez pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Nepojištěným řidičům hrozí plná náhrada způsobené škody, pokuta i zákaz řízení motorových vozidel.

Vyšší limit pojistného krytí povinného ručení již dnes nabízí každá pojišťovna na trhu. Škála variant vyšších limitů pojistného krytí se pohybuje od 100 milionů korun na zdraví/ 100 miliónů korun na majetek až po 200 milionů korun na zdraví/ 200 miliónů korun na majetek. Nejvyšší limity pojistného krytí z povinného ručení nabízí ČSOB Pojišťovna a pojišťovna Direct.

Srovnání povinného ručení podle kvality

Při výběru povinného ručení myslete také na to, že nejlevnější neznamená vždy nejlepší. Při sjednání základního povinného ručení sice můžete ušetřit pár korun, ale to se vám druhý den může pekelně vymstít. Využijte proto výhodu naší kalkulačky povinného ručení, kde si můžete porovnat nabídky povinného ručení také dle kvality nabízených produktů.

 

Autor: David Derka