Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení od června v novém

Publikováno: 24.10.2009

15.05.2008

V pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, které každý zná pod lidovým názvem „povinné ručení“, dochází od 1. června 2008 k řadě změn, zejména z důvodu našeho členství v Evropské unii. Pojďme si představit alespoň ty nejdůležitější.

Police

Navýšení limitů pojistného plnění

Limit pojistného plnění při škodě způsobené na majetku bude z dosavadních 18 milionů korun navýšen na 35 milionů korun bez ohledu na počet poškozených. U většiny pojišťoven ale již dnes naleznete varianty, které i tento zvýšený limit přesahují. Limit pojistného plnění pro způsobenou škodu na zdraví nebo usmrcením zůstává v nezměněné výši 35 milionů korun na každého zraněného nebo usmrceného.

Zelená karta = doklad o pojištění

Od nového roku 2009 bude jediným dokladem o pojištění nezbytným pro řízení vozidla jen zelená karta a to tedy i v tuzemsku. Pojišťovny musí do konce roku zaslat všem motoristům zelenou kartou na každé vozidlo vč. např. přívěsného vozíku. Každý řidič by se měl proto ujistit, že na přelomu roku bude platnou zelenou kartu skutečně mít.

Neplatiče postihne nejen pokuta ale také sankční pojistné

Všichni slušní a zodpovědní řidiči jistě uvítají zprávu o zavedení tvrdšího postihu neplatičů, kteří jezdí s vozidlem bez sjednaného povinného ručení. Od června bude mít Česká kancelář pojistitelů bič na těchto cca. 250 tis. motoristů a to v podobě tzv. sankčního pojistného. Zároveň bude ČKP porovnávat svoji databázi pojištěných vozidel od všech pojišťoven s údaji v centrálním registru vozidel. Sazbu za každý den bez platného pojištění stanovuje zákon podle kategorie vozidla. Současně se zvyšuje pokuta od správního orgánu z 20 tis. na dvojnásobek.

Zvýšená ochrana poškozeného

Nesporné zlepšení pro poškozeného znamená zavedení povinnosti viníka (pojištěného) bez zbytečného odkladu doložit na žádost poškozeného stanovené údaje potřebné k uplatnění nároku na náhradu škody, tedy základní údaje k osobě pojištěného, k vozidlu a k pojištění. Nesplněním této povinnosti viník riskuje vymáhání postihu ze strany pojistitele ve formě úhrady nákladů, které musel vynaložit na prošetřování škodní události nebo úhradu jiných nákladů, vyvolaných v důsledku nesplnění povinnosti pojištěným. Zavedení této povinnosti bude sloužit k dalšímu zvýšení celkové ochrany poškozeného i jeho nároků a mělo by rovněž přispět k co nejrychlejšímu řešení jeho nároků.

Nové pojišťovny nabízející povinné ručení

Od letošního léta také vstupují na trh dvě nové pojišťovny, které budou mít ve své nabídce produkt povinného ručení – Hasičská vzájemná pojišťovna a pojišťovna AXA. Celkový počet pojišťoven se tak rozšíří již na 14 s výjimkou pojišťovny AIG, která svůj produkt nabízí pouze svým mezinárodním firemním klientům. Orientace v nabídkách 13 pojišťoven je tedy opět těžší, protože každá z pojišťoven používá pro stanovení sazby jiné parametry. Vedle základního objemu motoru nebo výkonu, určují pojišťovny sazby také dle místa bydliště, věku řidiče, pohlaví, rodinného stavu, stáří vozidla nebo i jeho značky. Z tohoto důvodu stále více lidí využívá pro pojištění internet. Ve Velké Británii vzrost počet pojistek na auta během pouhých 5 let z původních 5% na současnou polovinu! V ČR již uzavřelo povinné ručení přes internet cca. 10% motoristů a zájem stále roste. Pojištění si totiž můžete spočítat nejen na stránkách pojišťoven ale existuje již řada tzv. porovnávacích portálů, které Vám pomohou zorientovat se v nabídce pojišťoven a pojištění uzavřít z pohodlí svého domova a navíc se zajímavou slevou.