Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Deset nejčastějších dotazů k povinnému ručení

Publikováno: 02.11.2012

Na co si dát pozor u povinného ručení

1. Musím za auto, s kterým nejezdím, platit povinné ručení?

Ano, i pokud máte auto v garáži nebo s ním dlouhodobě nejezdíte, musíte platit povinné ručení. Jestliže je vaše vozidlo evidováno jako ,,provozované" a vy nemáte platné pojištění, budete sankciováni ČKP. Zproštěni od povinnosti platit povinné ručení budete pouze v případě, kdy odevzdáte SPZ a osvědčení o registraci vozidla na registru vozidel.

2. Jsem kryt ochrannou lhůtou i po zániku pojištění?

Ne, žádná taková ochranná lhůta neexistuje. Jestliže jste stále vlastníkem vozidla, sjednejte si nové pojištění. V nejlepším případě by měl počátek takového pojištění navazovat na konec toho předchozího. Vyhnete se tak sankcím od ČKP.

3. Ještě nemám doklady VTP a SPZ, je nutné se hned pojistit?

Ano, vozidlo musí být pojištěno ihned po zakoupení/převodu. Nečekejte, až budete mít všechny potřebné doklady. Vozidlo lze například pojistit pouze na VIN a následně dohlásit číslo TP a/ nebo SPZ. Pokud by bylo vozidlo v době převodu nepojištěné, třeba jen 2 dny, nový majitel se vystavuje riziku sankce od ČKP.

4. Mohu po prodeji nebo předání vozidla do bazaru ihned zrušit povinné ručení?

Ne, vystavíte se tak riziku placení škody nebo sankci za nepojištěné vozidlo od ČKP. Po celou dobu, co je vozidlo v komisním prodeji, jste vlastníkem vozidla a máte stále stejné povinnosti. V případě, že by došlo při předváděcí jízdě k nehodě, způsobenou škodu musí zaplatit majitel vozidla, a to jste stále vy.

5. Mám sepisovat písemnou smlouvu při prodeji nebo koupi vozidla?

Ano, vyvarujete se tak mnoha rizikům. Může se stát, že nový majitel vozidla spáchá dopravní přestupek nebo si neuzavře na vozidlo povinné ručení. V obou případech padnou sankce na původního majitele.

6. Musím nahlásit na registr vozidel změnu vlastníka?

Ano, registru vozidel musíte nahlásit každou změnu údajů. Tato povinnost je uložena zákonem. Při prodeji vozidla musí původní majitel nahlásit, že vozidlo prodal. Jinak by se mohlo stát, že bude vystaven sankci od ČKP za nepojištěné vozidlo. Stejně tak i nový majitel musí oznámit, že se stal novým vlastníkem vozidla. Lhůta na nahlášení činní 10 dní.

7. Musím nahlásit na registr vozidel likvidaci vozidla?

Ano, likvidaci vozidla je nutné nahlásit registru vozidel. Pokud je vozidlo stále registrováno, a vy jste jeho vlastník, máte stále povinnost platit pojištění. Vystavujete se tak riziku sankce od ČKP.

8. Nahrazuje příspěvek do garančního fondu ČKP pojistné?

Pokud neplatíte povinné ručení, čekají vás pokuty od správních orgánů a ČKP, které musíte přispět do garančního fondu. Sankce se pohybuje v rozmezí 20 - 300 Kč za každý nepojištěný den*. Občas si lidé pletou příspěvek do garančního fondu s platbou pojistného. Vyzve-li vás ČKP k úhradě do garančního fondu, musíte zaplatit i povinné ručení. Příspěvek vás nezbavuje povinnosti platit pojištění.

* Od 15.1.2015 již není ČKP oprávněna vymáhat sankce za nepojištěné dny viz „Zrušení příspěvku ČKP„.

9. Nestačí zaplatit část příspěvku do garančního fondu?

Ne, zaplacením části příspěvku nezaniká povinnost uhradit příspěvek za celé nepojištěné období. ČKP zasílá výzvy k úhradě postupně a nečeká, až nepojištěné období skončí.

10. Musím něco dělat, pokud je ve výzvě od ČKP chyba?

Ano, i v případě, že údaje ve výzvě od ČKP nesouhlasí s údaji o vozidle, pojištění nebo vlastníkovi vozidla, musíte nahlásit změnu. Podle zákona leží důkazní břemeno na adresátovi výzvy, aby ČKP prokázal změnu v údajích a neexistenci povinnosti příspěvek uhradit. Na výzvu od ČKP musí reagovat nejpozději do 30 dní.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

*zdroj: iDNES.cz/ Finance; ČKP; Top-Pojištění.cz

Autor: Richard Kadlec