Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění bytového domu

Pokud jste vlastníkem bytového domu, moc dobře víte, jak důležité je mít vhodné pojištění majetku. V našem novém článku si řekneme, proč a jak na pojištění tak velké nemovitosti.

Pojištění bytového domu

Jaké jsou základní podmínky

Pojištění je určeno fyzickým i právnickým osobám a vlastníkům bytového domu, ať už jde o společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo. Za bytový dům se ovšem většinou považují nejméně 4 bytové jednotky, u nichž plocha bydlení je více, než polovina celkové plochy domu.

Zásadním parametrem je také celoroční obývání domu a dobrý technický stav, který vám pomůže určit i samotná pojišťovna pomocí aktuálních fotografií, které jí můžete zaslat.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ BYTOVÉHO DOMU

Co vše může bytový dům obsahovat

Nejde jen o stavbu samotnou, ale rovněž technologie, které jsou společně obyvateli užívány a riziko jejich odcizení nebo zničení jednak není levné, jednak může obyvatele ohrozit nebo jim minimálně znepříjemnit život.

Příklady technologií bytového domu:

  • Tepelná čerpadla
  • Kotelny
  • Antény
  • Výtahy a automatické dveře
  • Kamerový a jiný bezpečnostní systém
  • Zelené střechy
  • Solární panely

Dále lze pojistit doplňkové stavby, které nemusí být zrovna na stejném pozemku, jako bytový dům, ale musí prokazatelně sloužit jeho obyvatelům. Nejčastěji jsou to garáže, ale také chodníky, altány a zahradní domky nebo různé oplocení.

Ostatní vybavení, které lze pojistit:

  • Venkovní vybavení budovy jako jsou hřiště, informační tabule, stojany na kole, odpadkové koše nebo lavičky
  • Bazény nebo sauny přímo v domě nebo na jeho pozemku
  • Drahou zeleň jako stromy nebo keře, které jsou rovněž součástí pozemku

Proč si pojištění bytového domu vůbec sjednávat

Je to jednoduché. Každý majitel zodpovídá za bezpečnost a pohodlí všech vlastníků či nájemníků a mnohdy jde o desítky lidí. Pokud nastanou jakékoliv živelné události, mohou tito lidé rychle přijít o střechu nad hlavou. Bytové domy jsou také častým terčem vandalů a zlodějů a to i přes kvalitní zabezpečení.

Podstatnou částí je i odpovědnost za újmu na životě a zdraví člověka nebo zvířete. Tato odpovědnost zahrnuje i špatná rozhodnutí, kvůli nimž dochází k nějaké finanční škodě, nebo když si někdo zlomí nohu na namrzlém chodníku.

Zajímavá je i celá řada asistenčních služeb, které vám pomohou vyřešit technické potíže a zásahy, včetně těch speciálních, jako je deratizace, desinfekce odstranění sršních nebo vosích hnízd a dalších. U asistenčních služeb pak záleží na zvolených limitech, do jaké částky může být úkon proveden.

Pokud si chcete porovnat jednotlivé nabídky pojišťoven pro bytové domy, určitě využijte naši kalkulačku. Je to rychlé a jednoduché.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ BYTOVÉHO DOMU