Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nejčastější škody u pojištění majetku

Nejčastější příčinou majetkových škod je v tuzemských domácnostech voda. Vodovodní škodu téměř každý rok řeší až 50 % Čechů. Druhou příčku pak obsadily krádeže, vloupání a vandalismus, které se nevyhýbají hlavně obyvatelům větších měst, a zvláště v období Vánoc se setkáme i s většími i menšími požáry. Kolik vás tyhle události mohou stát? Pojďme se na to podívat.

Nejčastější škody na majetku

Voda škodí nejvíce

Vodovodní škoda může mít hned několik podob:

  • Prasklé potrubí
  • Nefunkční kohoutek
  • Prasklé hadičky u pračky nebo myčky

 

Tato nehoda pak nemusí potkat pouze vás, ale klidně i vašeho souseda, který se o ni rád ,,podělí" kapajícím stropem a zničením vašeho vybavení. A stejně tak může škodit voda z poškozené střechy nebo zanesených okapů. Proto byste v těchto případech měli svůj domov chránit „trojlístek“ pojištění majetku, který tvoří pojištění domácnosti (hmotné vybavení), pojištění nemovitosti (pojištění pevných stavebních součástí) a pojištění odpovědnosti (škoda způsobené na majetku a zdraví druhých).

Příklady z praxe:

Pojistná událost Vyčíslení škody
Prasklé potrubí v topení 4 500 Kč
Vyteklá myčka – poškození podlady 25 486 Kč
Rozlomení okapu a zatečení do domu 22 600 Kč
Vytopení bytu nedosažitelnou sousedkou 12 420 Kč
Prasklá přívodní hadice k vodovodní baterii 16 734 Kč
Prasklá trubka ve zdi 20 000 Kč
Vytopení bytu a dvou sousedů 46 048 Kč

Často se také stává, že na vodovodní škodu navazuje i poněkud větší účet od vodáren. U těchto druhů škodu totiž nějakou chvíli trvá, než je přívod zastaven a tím pádem její „spotřeba“ rychle naskakuje.

Krádeže domácnosti nejvíce ohrožují v létě

Vzhledem k tomu, že v létě často míříme na dovolenou, je nasnadě, že jsou naše domovy častým terčem zlodějů. Proto bychom před odjezdem měli myslet na správné zabezpečení našich domovů. A to nejen bytů a domů, ale i garáží, sklepů a zahradních domků. V případě, že vlastníte rekreační chatu nebo chalupu, jsou tyto nemovitosti logicky zase v ohrožení mimo sezónu, kdy je tolik nenavštěvujeme. Pokud máte s rizika krádeže důvodné obavy, měli byste o to víc dbát na odpovídající nastavení pojistných limitů vašeho pojištění domácnosti. A samozřejmě také na její odpovídající zabezpečení:

  • bezpečnostními zámky
  • bezpečnostními skly nebo fóliemi
  • kamerovým systémem a alarmem

Další živelné pojistné události

Třetími nejčastějšími živelnými událostmi jsou ty způsobené kroupami, vichřicí a povodní nebo záplavou. V posledním jmenovaném případě bývají částky dosti vysoké:

Příklady z praxe:

Pojistná událost Vyčíslení škody
Nárazový vítr polámal střešní krytinu 54 367 Kč
Přívalová vlna zasáhla dům, garáž, technickou místnost 104 656 Kč
Povodeň, zaplavení zahrady a zasažení podlah v domě 133 388 Kč
Bouřek a kroupy poškodily střechu a omítku 91 385 Kč

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Nejvíce se bojíme požáru

I když toto riziko nepatří k těm nejčastějším, obavy jsou na místě - ve většině případů se totiž jedná o škodu totální. Díky tomu musíme svou domácnost znovu vybavit pěkně od A do Z. A navíc často není náš byt či dům díky škodě obyvatelný, takže je potřeba hledat i náhradní ubytování, než se celá záležitost vyřeší.

Za požár mohou v domácnostech nejčastěji nehlídané svíčky nebo nedopalky cigaret, případně i nehody při vaření nebo nečištěné komíny.

Příklady z praxe:

Pojistná událost Vyčíslení škody
Požár bytu a vykouřená patra 70 831 Kč
Požár rozvaděče a zakouření domu 178 013 Kč
Požár kuchyně 536 510 Kč
Požár bytu od špatně uhašené svíčky na adventním věnci 47 656 Kč

Nespoléhejte tedy na štěstí a sjednejte si pro svou domácnost odpovídající pojištění. Uvidíte, že se vám bude spát mnohem klidněji!