Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdo je osoba blízká?

Osoba blízká je jedinec, ke kterému máme významný emocionální vztah, často v rámci rodiny, přátelství či intimního vztahu. V právním kontextu je ,,osoba blízká" často definována pro určité účely, např. při určování výše dědictví, při poskytování informací o zdravotním stavu pacienta nebo při zohlednění trestných činů (např. autonehoda nebo jiný přestupek ve vozidle). Přesná definice se může lišit v závislosti na legislativě dané země či regionu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak je definována ,,osoba blízká" v právním smyslu?

Definice ,,osoby blízké" se v právním smyslu může lišit v závislosti na zemi a konkrétním právním předpisu. Obvykle zahrnuje příbuzné, jako jsou manželé, partneři, rodiče, děti a někdy i blízcí přátelé. Pro přesnou definici v konkrétním právním kontextu je třeba konzultovat místní zákony či odborníka.

Může být ,,osoba blízká" někdo mimo rodinu?

Ano, osoba blízká nemusí být nutně členem rodiny. V emocionálním smyslu může být osoba blízká i dobrý přítel, kolega nebo dlouholetý známý. V některých právních kontextech mohou také některé definice zahrnovat osoby mimo rodinu, například dlouhodobé partnery nebo osoby, s nimiž máme silné pouto důvěry.

Druhy pojištění