Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpis z katastru nemovitostí

Našli jste krásný pozemek a rádi byste ho koupili, ale neznáte jeho majitele? Nebo už kupujete nemovitost, ale je třeba ji napřed prověřit? Právě pro vás bude nezbytným pomocníkem katastr nemovitostí. Zajímá vás, co to je, jak funguje a jak získat výpis z katastru nemovitostí online a zdarma? Tak čtěte dál.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Co je katastr nemovitostí a co obsahuje?

Katastr nemovitostí je veřejný soubor informací o nemovitostech v České republice. Obsahuje jejich popis, geometrické a polohové určení a zápis práv k těmto nemovitostem. Vznikl 1. 1. 1993 a od té doby je nedílnou součástí každé koupě nemovitosti. Naleznete v něm také informace o nabývacích titulech (dědické, darovací nebo kupní smlouvy), kolaudační rozhodnutí, prohlášení vlastníků a dokumenty, které se týkají věcných břemen.

Výpis z katastru nemovitostí

Na úřadě nebo online

Nahlížet do katastru nemovitostí lze pohodlně online na webu Českého úřadu zemědělského a katastrálního. Před vyhledáním dané nemovitosti si musíte ale připravit některé údaje. Konkrétně se jedná o údaje o katastrálním území nebo názvu obce, pod kterou nemovitost či pozemek spadá, a číslo popisné nebo parcelní číslo pozemku.

Právě tyto informace jsou ale většinou neznámé. V tom případě lze využít mapu na webu ČÚZK, jednoduché hledání parcely nabízejí také mapy.cz. Výpis z katastru nemovitostí dle jména bohužel získat nelze, majitele zjistíme až po vyhledání samotné nemovitosti. Pokud preferujete osobní návštěvu, na webu ČÚZK najdete kompletní seznam katastrálních úřadů, na kterých můžete o výpis z katastru zažádat.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Výpis z katastru nemovitostí online

Výpis z katastru budete potřebovat, pokud například žádáte o stavební povolení, ohlašujete stavbu nebo kupujete či prodáváte nemovitost. V dnešní době je katastr plně v digitální podobě na webu ČÚZK, není tedy nutné navštívit osobně katastrální úřad. Cena za elektronický výpis z katastru je 50 Kč a je poloviční než cena na úřadě nebo pobočkách CzechPoint. Tam si účtují 100 Kč za první stranu výpisu a 50 Kč za každou další stranu. Na úřadě zaplatíte 100 Kč za prvních 20 měrných jednotek a 100 Kč za dalších 20 jednotek.

Jak získat výpis nemovitostí zdarma?

Výpis z katastru zdarma získáte na stránkách ČÚZK. Je však nutné mít na paměti, že se jedná pouze o základní data. Proto tento výpis nelze využít pro majetková jednání, ať už pro koupi, nebo prodej. Takový výpis není plnohodnotný a neobsahuje informace o závazcích na danou nemovitost. V případě, že jste se rozhodli pro koupi nemovitosti, určitě je lepší investovat do plnohodnotného výpisu.

Pojištění nemovitosti

Nezapomeňte si vaši nemovitost také pojistit. Stačí do kalkulace zadat základní údaje o vás a vaší nemovitosti a naši specialisté vás budou kontaktovat s nabídkami přímo na míru. Podívejte se taky na pojištění majetku.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ nemovitosti