Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výhody havarijního pojištění 2023

Havarijní pojištění je jistota, která vám pomůže vyřešit důsledky škod na vašem vlastním vozidle či zdraví posádky. Podíváme se na parametry tohoto pojištění, které ve výsledku určují jeho cenu a kvalitu. Dobře nastavené havarijní pojištění pro vás může být velmi užitečné.

Výhody havarijního pojištění 2021

Rozdíl mezi havarijkem a povinným ručením

Zatímco povinné ručení je ze zákona nutné a bez něj vám hrozí i nemalá pokuta, havarijní pojištění je zcela dobrovolným, komerčním produktem. Výše pojistného je sjednáno pro ochranu vašeho vozidla proti rizikům, které si s pojišťovnou stanovíte ve smlouvě. Toto připojištění nabízí všechny pojišťovací společnosti a při sjednání povinného ručení i havarijního pojištění najednou mohou udělit i značné slevy za tzv. propojištění.

Co je havarijní pojištění?

Jde o balíček rizik, který se vám může hodit na osobních, ale i služebních cestách po tuzemsku a zahraničí. Pokud například jezdíte na cesty v rámci zaměstnání, je nutné havarijní pojištění pro svůj vůz mít a doložit jej zaměstnavateli.

Varianty rizik havarijního pojištění:

  • havárie,
  • odcizení,
  • živel,
  • vandalismus.

Vedle tohoto základu je možné si dále připojistit například čelní sklo, úraz přepravovaných osob, zavazadla, srážku se zvěří nebo dokonce nové pneumatiky a to na dobu 3 let. O pojištění pneumatik jsme podrobněji psali například zde.

TIP

Havarijní pojištění lze sjednat i online. Využít k tomu můžete například náš srovnávač produktů největších českých pojišťoven.

Jaká je cena?

Stejně jako u povinného ručení, tak i u havarijního pojištění se cena každý rok mění v závislosti na průměru nehodovosti. Dalším faktorem je stáří a typ auta, ale i lokalita, ve které bydlíte nebo váš věk. Cenu určují i různé fúze pojišťoven, ke kterým došlo už v minulém roce a tento trend bude zřejmě pokračovat.

Samotná cena pojištění ovšem není ani tak důležitá, jako spíše jeho kvalita. Ať už jde o výši limitů poskytnutého pojistného plnění, rychlost likvidace pojistné události nebo nabídka asistenčních služeb, které jsou velmi často zásadní pro rychlé řešení situace na místě.

V případě, že jezdíte tak poctivě, že jste nemuseli řešit žádnou pojistnou událost, nabídne vám pojišťovna i bezeškodný bonus, který  dosahuje výše až 50 %.

Spoluúčast

Havarijní pojištění má jedno specifikum a tím je možnost spoluúčasti, tedy podílu na úhradě škody z vlastních finančních prostředků. V procentech jde o spoluúčast od 0, až po 20%. Možná se ptáte, proč by chtěl někdo vůbec platit část škody ze svého? Zde platí, že čím vyšší spoluúčast při škodě si zvolíte, o to víc snižujete cenu za svou pojistku. Procentuální účast je ovšem velmi ošemetná, jelikož u některých nehod se škody mohou vyšplhat do milionů a v takovém případě může být i 5% a pár ušetřených stovek za rok značnou nepříjemností.

Při sjednání spoluúčasti si tedy dobře rozmyslete, jak chcete nastavit své havarijní pojištění, aby pro vás nebyla nevýhodná. Pomoci vám mohou naše stránky, kde se na havarijní pojištění zaměřujeme ještě mnohem více.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ