Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Topouškův zimní speciál - Autem na hory (3/3)

Publikováno: 28.02.2017

Teplý únor – studené jaro, teplé léto. Jupíjou!

I když to v České republice vypadá, že zimní sezóna pomalu, ale jistě končí, zahraničí stále nabízí milovníkům lyžování a snowboardingu ideální podmínky. Kromě skvělého zázemí pro zimní řádění na svazích jsou součástí balíčku i velmi pestré škály sjezdovek bez ohledu na zkušenosti a technickou zdatnost lyžařů.

Autem na hory

Zimní měsíce jsou pro řidiče krušným obdobím i v nížinách a městech, natož pak pokud jezdíte v tomto ročním období na hory, kde je situace ještě o dost horší. Zima je ale dobou zimních sportů, mezi které jednoznačně patří sjezdové a běžecké lyžování nebo jízda na snowboardu. Každý, kdo těmto aktivitám holduje, s největší pravděpodobností alespoň jednou za zimu zamíří autem do výše položených horských oblastí. Kvalitní zimní vybavení by mělo být v takovém případě samozřejmostí. A nejde pouze o kvalitní zimní obutí, sněžné řetězy či hrablo, ale také o nosiče lyží či snowboardů.

Pojištění auta na hory

Jistě, že máte sjednáno povinné ručení. Ale víte, že je určeno pouze ke krytí škod, jenž způsobíte na majetku a zdraví třetích osob? V praxi je to úplně snadné. Pokud vlivem nepříznivých podmínek, např. ledovky, způsobíte dopravní nehodu, budou z povinného ručení kryty pouze ty náklady, které nevznikly na vašem vozidla nebo zdraví posádky.

Pro rodiče, jenž se rozhodnout vyvézt své ratolesti na jarní prázdninové lyžování do zahraničí je ideální sjednání havarijního pojištění vozidla. Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo při následujících rizicích:

  • odcizení;
  • havárie;
  • živel;
  • vandalismus.

23718_toppoj_333-333-klient_banner_975x400px_2017-02_B

Havarijní pojištění je určeno k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla. Pokud budete mít uzavřeno havarijní pojištění, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte. Přestože havarijní pojištění není povinné, jeho uzavření je třeba vždy zvážit.

Mýtné 2017

V některých státech jsou řidiči nuceni platit za využívání rychlostních komunikací dálniční poplatky. Ty jsou většinou vybírány v mýtných branách, a tak se vyhnete nutnosti nákupu dálničních známek. Mrkněte na přehled výše dálničních poplatků v jednotlivých zemích EU.

Vybraný stát EU Dálniční poplatek na 100 km
Itálie 5,5 EUR
Německo 10-30 EUR
Francie 9 EUR
Španělsko nutnost zakoupení roční dálniční známky/ 40 CHF
Rakousko nutnost zakoupení dálniční známky:

  • 10denní - 8,9 EUR
  • 2 měsíční - 25,9 EUR
  • roční - 86,4 EUR

Jak vybavit auto pro cestu na hory

Sníh, nízké teploty a zimní plískanice jsou perfektní prověrkou aktuálního stavu vašeho vozidla. A protože si těchto nepříznivých podmínek v České republice užíváme jen pár dní v roce, bývá jedinou zimní péčí o vozidlo pouhé povinné přezutí pneumatik. Je potřeba si uvědomit, že cesta do zahraničních hor může mít úplně odlišný charakter. Zejména pokud vezete rodinu na jarní prázdniny, připravte svůj vůz na náročnější podmínky než obvykle a počítejte s každou maličkostí, která by se mohla pokazit.

Sněhové řetězy

Používání sněhových řetězů zákon upravuje pouze okrajově, prostřednictvím dopravního značení. Celkem zásadním problémem však může být velikost sněhových řetězů. Doporučuje proto zakoupit sněhové řetězy univerzální velikosti, které se velikosti kol přizpůsobí. Takové řetězy je nutné na každém kole dopnout.

Ochranný vosk

Před jízdou na hory je dobré ošetřit celou karosérii i podvozek vozu. Na kvalitě vosku se rozhodně nevyplatí šetřit. Vosk ochrání alespoň zčásti vůz před vnějším prostředím, především před působením mrazu a nečistot z posypaných silnic.

Nosiče lyží

Z osobní zkušenosti víme, že sbalit celou rodinu na hory není žádná pohádka. Veškeré lyžařské vybavení, hory oblečení, hračky a jídlo. Místo v autě můžete ušetřit například prostřednictvím střešních nosičů. V tom případě musí být vaše vozidlo vybaveno tzv. podélnými hagusy, na které se dají právě střešní nosiče připevnit. Dalším řešením je střešní box. Střešní box pořídíte za vyšší cenu, ale lze jej využít univerzálně a za každého počasí.

Spočítejte si havarijní pojištění