Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vyrazit vstříc podzimním cestám za volantem a na co si dát pozor?

Publikováno: 26.09.2018

Připomeňme si pár rad, jak se připravit na podzim a nadcházející zimu. V několika bodech se dozvíte, jak jezdit v pohodě a také vždy dojet v pořádku v tomto období, kdy se dny zkracují a počasí nám vždy tak nepřeje, jako tomu bylo v létě. Více v několika bodech, máme pro vás i rady a tipy včetně videa.

Podzimní rady do auta

Změna ročního období

Na začátku podzimu jsou dny již mnohem kratší, očekávejte tedy, že kdo ráno vyráží do práce mezi prvními, pravděpodobně vyjedete v šeru nebo rovnou přímo ve tmě – slunce prostě nyní vychází později a zapadá dříve. Dny se teď jednoduše zkracují. Stejně tak odpoledne a v podvečer přijde tma mnohem dříve, než jste byli zvyklí, třeba na začátku září. Počítejte tedy s tím, že najednou budete jezdit více ve tmě nebo v šeru. Přizpůsobte ještě nedávno používaný letní styl jízdy podzimnímu období, základem je samozřejmě předvídavý a opatrný způsob řízení.

Svícení

Dnešní auta mají docela často denní svícení, to se týká svícení vpředu, jen u mála nových aut pak při denním svícení svítí současně i zadní koncová světla. A pokud ano, je to třeba současný Renault Mégane, je to fajn, ale ten to dělá primárně více pro parádu, i když přínosné je to také. Proč to píšeme? Při denním svícení, pokud jedete v šeru, nesvítíte nijak vzadu a tak pozor, vaše záď vozu je tak v nebezpečí. Prostě nejste dost vidět. Vadí to? Ano! Na podzim typicky bývá různá viditelnost. Klidně se přes den tak rychle zatáhne, že vaše auto nemusí být zezadu dost vidět a na nehodu je zaděláno. Jak na to? Prostě rozsviťte klasická tlumená resp. potkávací světla, je to užitečné, a nemusíte řešit, zda se zatáhlo opravdu hodně nebo jen trochu. Aneb vidět a být vidět, to platilo, platí stále a bude platit na silnici vždy.

Příprava auta – podzim levou zadní

Příprava auta v rámci podzimu by se měla týkat svícení, nejen, že budete vidět, ale že svítíte, jak správně máte. Místo denních světel v šeru doporučujeme rozsvítit tlumená světla, budete svítit i zezadu. Zkontrolujte stav všech světel, že svítí, jak mají. Pokud vám například nyní praskla jedna žárovka a nejde správně tlumené světlo, hned ji ve vlastním zájmu vyměňte. Ale co udělat více? Dá se čekat, že po měsících nebo letech svícení praskla jedna žárovka, no a jak to bývá, druhá praskne již také brzy. Když se tedy pustíte do výměny jedné, proveďte preventivně výměnu i druhé žárovky na druhé straně vozu, když už to děláte, jedna nebo dvě není takový rozdíl, později vás to již nepřekvapí nevhod za deště na cestě nebo v noci.

Stěrače stírají, světla svítí…to známe všichni. Teď se mrkneme, zda máme v pořádku další důležitou součást auta, to jsou stěrače. Pokud jsou stejné už cca rok, jsou zralé na výměnu bez debaty. Pokud ne, ale dělají šmouhy, prostě je zkuste vyčistit měkkým vlhkým hadrem, a uvidíte, zda uvidíte. Případně kupte rovnou nové. Ušetřit se dá, pokud místo celých ramének stěračů pořídíte a vyměníte jen stírací gumičky na lištách. To vše za předpokladu, že je to na vašem autě možné, a že to zvládnete sami.

Pozor na chodce

Jak je zřejmé z přiloženého videa Záchranného kruhu, pozor právě na podzim na chodce, a to jak na děti a školáky, kteří se nedávno vrátili do lavic a ještě nejsou tak navyklí na jiný denní režim a pohyb v provozu ulic, tak na běžné chodce. Základem je pro chodce informace, že vůči autům určitě nejsme nesmrtelní a auto musí mít prostor zastavit. Současně řidič musí stihnout před přechodem reagovat, a to vše se na poslední chvíli někdy nedá sloučit, a konec může být bohužel někdy i hodně špatný. Stačí, když si chodci jen nedávají pozor a opět problém může být na světě. Více v poučném videu – doporučujeme (délka necelé 3 min.).

Odpovídá Vaše pojištění ceně vozu a Vašemu očekávání?

Pojištění vašeho vozu - na každou cestu autem se vám bude hodit povinné ručení s havarijním pojištěním. Povinné ručení vás chrání před hrazením škod, které byste způsobili provozem svého vozidla třetím osobám na jejich zdraví nebo majetku. Nejnižší možné limity pojistného krytí jsou 35 mil. korun na majetek a 35 mil. Kč na zdraví, lze je ale navyšovat dle nabídky jednotlivých pojišťoven. Součástí pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích jsou také asistenční služby v základním rozsahu. Naopak havarijní pojištění kryje škody, které jsou v rámci stanovených rizik způsobeny na vašem vozidle. Havarijní pojištění si můžete sjednat ve variantě ALLRISK, kdy jsou pojištěna všechna rizika, konkrétně odcizení, havárie, živel a vandalismus. Je-li vaše vozidla starší nebo nechcete-li mít havarijní pojištění sjednáno komplexně, jsou pro vás připraveny omezenější varianty, např. havárie a živel.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Hodně šťastných kilometrů všem přeje Topoušek a Top-Pojištění.cz!

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz