Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na převod vozidla na nového majitele

Koupili jste si vůz z druhé ruky a nemůžete se dočkat, až zasednete za jeho volant? Anebo naopak pouštíte svého motorového parťáka do světa? Podívejte se na to, jak v současnosti probíhá převod vozidla na nového majitele. Dnes už je tento proces o něco jednodušší, ale i tak má pár úskalí, která byste neměli opomenout třeba vyřídit i povinné ručení.

Kde a jak převod provést

Převod vozidla na nového majitele můžete provést na registru vozidel na dopravním odboru kteréhokoli úřadu obce s rozšířenou působností.

Jak na převod vozidla na nového majitele

Pro převod potřebujete doložit:

  • Formulář ,,Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel" (ten si můžete stáhnout a vyplnit z pohodlí domova anebo ho dostanete přímo na přepážce registru)
  • Občanské průkazy obou stran/ plnou moc
  • Kupní smlouvu
  • Velký a malý technický průkaz
  • Zelenou kartu
  • Protokol o evidenční kontrole – ne starší než 30 dnů

Celý proces zabere jen pár minut. Jen se tedy musí na daném místě sejít obě strany - prodejce i kupec. Jestli nebydlíte zrovna kousek od sebe, může se tak jednat o menší zádrhel. Ale nebojte, situace se dá vyřešit prostřednictvím úředně ověřené plné moci.

Povinné ručení online

Poplatky za převod vozidla

Na kolik vás převod vozidla vyjde?

  • 800 Kč zaplatíte za převod samotný
  • 400 Kč za evidenční kontrolu
  • Pokud budete potřebovat plnou moc - částka za její úřední ověření
  • U vozidel, která nesplňují emisní normy, počítejte s ekologickou daní 3 000 Kč, 5 000 Kč anebo 10 000 Kč (výše se odvíjí od emisní normy)

10 dnů

Nezapomeňte na to, že od podepsání smlouvu o zakoupení vozu máte 10 dnů pro realizaci převodu na nového majitele. V případě nedodržení lhůty se prodávající strana může ,,těšit" na pokutu ve výši až 50 tisíc korun. A jako bonus by na hlavu prodávajícího padly všechny přestupky, které by měl nový majitel na svědomí.

Pokud tedy auto prodáváte vy - nepředávejte vozidlo a doklady k němu novému majiteli dřív, než dojde k přepisu. Pro obě strany je samozřejmě nejlepší si už přímo v kupní smlouvě stanovit, jak bude při přepisu postupováno, kdo bude registraci vyřizovat, kdo zaplatí poplatky atd.

Povinné ručení

Jakmile je kupující novým vlastníkem vozidla, musí si sjednat povinné ručení. Prodejci to jeho automaticky nezaniká, ale až potom, kdy je změna vlastníka nahlášena pojišťovně. Zrušte jej tedy až když dojde k přepisu vozidla.

Vzhledem k tomu, že zima pomalu za námi - dejte po ní vaše vozidlo hezky do pořádku! Věříme, že jsme vám poskytli přínosné informace a přejeme spoustu bezpečně ujetých kilometrů.