Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je zelená karta

Zelená karta je v rámci pojištění vozidel běžně používaným pojmem. Co ale vlastně u pojištění vašeho vozidla zelená karta znamená, k čemu slouží a proč je nutné ji mít? Pojďme se na to podívat společně v tomto článku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Definice zelené karty

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - tedy o platném povinném ručení. Dle zákona jste povinni mít zelenou kartu vydanou k povinnému ručení vaše vozidla u sebe pokaždé, když s vozidlem vyjedete. A nezáleží na tom, zda jedete na nákup o pár ulic dále od svého domova nebo na dovolenou k moři.

Při silniční kontrole budete k předložení zelené karty vyzváni a v případě, že ji nebudete mít u sebe nebo nebude platná, dopouštíte se dopravního přestupku a hrozí vám pokuta, a to i za předpokladu, že máte platné povinné ručení uzavřené.

Údaje o vozidle, které jsou na zelené kartě uvedeny, musí vždy odpovídat skutečnému stavu. Pokud tedy například dojde ke změně registrační značky vozidla, je nutné tuto změnu obratem nahlásit pojišťovně, která vám vystaví zelenou kartu s novými údaji.

zelená karta

Co je na zelené kartě uvedeno?

Na zelené kartě musí být vždy následující údaje:

  • údaje o pojištěném vozidle (SPZ nebo VIN, druh a značka vozidla);
  • platnost (data od - do);
  • územní platnost;
  • informace o pojistiteli a asistenční službě;
  • informace o pojistníkovi (příp. provozovateli vozidla).

Orientace na zelené kartě

Máte před sebou svou zelenou kartu a cítíte se trochu zmateni? Vůbec nemusíte. V klidu si sedněte a pročtěte si ji. Nejde o až tak složitý dokument.

Zajímat vás bude zejména přední část zelené karty, kterou tvoří poměrně rozsáhlá tabulka o několika oddílech. Co v nich najdete?

  1. Pojmenování dokumentu: Mezinárodní automobilová pojišťovací karta
  2. Vydavatel: Najdete zde název instituce, která zelenou kartu vydala.
  3. Platnost zelené karty: V přehledné tabulce vidíte, od kdy do kdy zelená karta platí.
  4. Kód země/Kód pojistitele
  5. Registrační číslo a VIN vozidla
  6. Druh vozidla: kategorie označená písmenem
  7. Značka vozidla
  8. Územní platnost: Informace o tom, v jakých státech daná zelená karta platí nebo neplatí, plus odkaz na webovou stránku s detailními informacemi o územní platnosti zelené karty.
  9. Jméno a adresa pojistníka nebo provozovatele vozidla
  10. Vydavatel karty: název a informace o konkrétní pojišťovně
  11. Podpis pojistitele

V pravé spodní části přední strany zelené karty najdete další důležité informace, infolinku a vysvětlivky.

Musí být zelená karta zelená?

Kdepak, zeleným kartám podle této barvy už v roce 2020 odzvonilo a svůj název si drží jen díky tomu, že je stále uveden v zákoně, dokud jej vláda nezmění. Pokud si ji budete doma tisknout, vůbec nevadí, že bude na bílém papíře. Nakonec to tedy bude černobílá zelená karta.

Existuje ale i další podoba, a to zelená karta online. Nově ji totiž můžete mít klidně stáhnutou v mobilu, takže při silniční kontrole prostě jen ukážete telefon. Problém ale může nastat, pokud si mobil zapomenete doma. Proto doporučujeme kartu i tak vytisknout a mít ji ve voze uloženou pro každý případ.

Kde získám a kde mohu stáhnout zelenou kartu?

Pokud si sjednáte povinné ručení na našich webových stránkách online, obdržíte zelenou kartu ke sjednanému pojištění obratem v elektronické podobě na vaši e-mailovou adresu. V naší kalkulačce povinného ručení si můžete srovnat dostupné nabídky povinného ručení a to pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, si u nás můžete také jednoduše a online sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Platnost zelené karty - na jak dlouho?

Platnost zelené karty může být různá. A liší se podle toho, jaký typ zelené karty zrovna máte. Takže platnost může být:

  • dočasná;
  • roční - přesné datum (od do) je vyznačeno na zelené kartě.

Platnost zelené karty, kterou dostanete okamžitě po sjednání povinného ručení, je omezena. Jde pouze o dočasnou zelenou kartu, která má obvykle platnost do jednoho měsíce. Budete tak mít zaručeno, že jste si pojištění zařídili a můžete tedy bez obav s autem na silnici.

Roční zelenou kartu obdržíte pak již přímo od konkrétní pojišťovny po úhradě pojistného, a to samozřejmě ještě před koncem platnosti dočasné zelené karty.

Kolik stojí zelená karta?

Zelená karta je zdarma. Jakmile uzavřete povinné ručení u vybrané pojišťovny, dostanete do ruky papírovou zelenou kartu (respektive černobílou zelenou kartu) a můžete vyjet svým vozem na silnici. Pokud uzavíráte povinné ručení online, pošle vám ji pojišťovna e-mailem. V obou případech je to zdarma.

Pokud svou zelenou kartu ztratíte, máte k dispozici duplikát zelené karty, který je také zdarma. Pokud máte zelenou kartu na e-mailu, můžete si ji vytisknout kdykoliv potřebujete, samozřejmě bez jakýchkoliv poplatků. Nebo si ji stáhnout, což je samozřejmě také zdarma.

Územní platnost povinného ručení - zelené karty

Máte v ruce svou zelenou kartu a přemýšlíte, jaká je platnost zelené karty, tedy kde všude platí? Najít to můžete přímo na své zelené kartě:

Platnost

Dle zákona:

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a pro účely systému zelené karty i Švýcarsko

Dle vyhlášky Ministerstva financí ČR:

Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán

Dle dohody České kanceláře pojistitelů: *

Ázerbájdžán (s účinností od 1. 1. 2016), Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko (s účinností od 01.01.2009), Tunisko

Pojištění neplatí:

Kosovo - nutné uzavřít hraniční pojištění

 

* Záleží na dané pojišťovně, zda a která území uvedených států do pojištění zahrne. Na zelené kartě je platnost pojištění i v těchto státech uvedena tak, že rozeznávací značka daného státu není přeškrtnuta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je elektronická zelená karta?

V současné době existují různé aplikace nebo programy, díky kterým můžete mít svou zelenou kartu online nebo zelenou kartu v mobilu.

Další možností, jak mít zelenou kartu online nebo v mobilu, je stáhnout si ji z e-mailu, prostřednictvím kterého vám ji zaslala vaše pojišťovna. Případně si ji můžete ofotit.

Policejní hlídky elektronickou zelenou kartu uznávají a můžete se jí prokazovat. Od roku 2024 ale dochází k velké změně a policie při běžné silniční kontrole už nebude chtít vaši zelenou kartu vidět. Najde si ji ve své databázi a vzniká tedy skutečná elektronická zelená karta; k dispozici bude ale jen policii a úřadům, nikoliv řidičům.

Co když nemám zelenou kartu?

Pokud jedete bez zelené karty, respektive zelenou kartu nevlastníte, je to velký problém. Zelená karta je totiž jasným potvrzením, že máte sjednané povinné ručení, které podle zákona musí mít každý majitel motorového vozidla pohybujícího se po vozovce (od roku 2024 tato povinnost přechází na provozovatele vozidla).

Pokud vás zastaví policejní hlídka a zjistí, že nemáte sjednané povinné ručení, hrozí vám pokuta až 40 000 korun. Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, může po vás Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat škodu až do výše 300 000 korun.

Možná ale zelenou kartu máte, jen jste ji zapomněli doma. I v tom případě vám hrozí pokuta, a to až 3 000 korun.

Respektive, tak tomu bylo do konce roku 2023. Od 1. října 2024 se mění zákon o povinném ručení a nemusíte mít zelenou kartu u sebe na území ČR. Policie si ji dohledá ve své databázi. Což znamená, že pokuta za to, že nemáte zelenou kartu u sebe, vám už nehrozí.

Ale pozor, pokud vyrazíte do zahraničí, je nutné mít u sebe i nadále zelenou kartu v papírové podobě!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Zelená karta podle pojišťovny

Máte u nějaké pojišťovny sjednané povinné ručení, k němuž jste prapůvodně dostali i zelenou kartu? Jenže ta se vám možná časem někde ztratila, zničila, a vy ji přitom nutně potřebujete. O duplikát si můžete požádat přímo v pojišťovně. Ale u většiny z nich si svou zelenou kartu můžete jednoduše stáhnout. Případně svou zelenou kartu najdete v aplikaci vaší pojišťovny.

Zelená karta ČPP

V aplikaci ČPP nazvané MojeČPP si můžete zjistit mnoho různých informací - o svých pojistkách, o otvírací době poboček nebo o hlášení škod. Získat přes ni můžete i svou zelenou kartu ČPP.

Zelená karta ČSOB

ČSOB Pojišťovna nabízí službu, v jejímž rámci vám na požádání zašle novou zelenou kartu. Další informace pak můžete získat v rámci Klientské zóny ČSOB.

Zelená karta Pillow

Poměrně mladá je na českém trhu pojišťovna Pillow. I u ní si můžete sjednat pojištění pro své auto. A pokud potřebujete novou zelenou kartu nebo cokoliv jiného, nejjednodušší je udělat to opět přes klientskou zónu Pillow.

Zelená karta Uniqa

Pojišťovna Uniqa nabízí několik možností, jak řešit vaše potíže nebo jak získat novou zelenou kartu. Na webových stránkách pojišťovny Uniqa to můžete udělat:

  • pod záložkou Auto (nahoře v liště);
  • v sekci Služby pro klienty (zcela dole)
  • v záložce Online služby (v pravém horním rohu)

Zelená karta Allianz

U pojišťovny Allianz si opět najděte klientský portál Allianz a v něm svou smlouvu o povinném ručení – u ní najdete i svou zelenou kartu.

Zelená karta Direct

Zelenou kartu od pojišťovny Direct najdete v její aplikaci. Na webu můžete vyřešit svůj problém se zelenou kartou online.

 

Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven

Zelená karta při cestách do zahraničí

Po sjednání a úhradě povinného ručení vždy obdržíte zelenou kartu ve dvou vyhotoveních - originál a duplikát. Při cestách v rámci ČR stačí vozit pouze originál zelené karty. Pokud ale jedete do zahraničí, nezapomeňte si přibalit i duplikát a mít tak u sebe obě vyhotovení. Je to z důvodu, že v případně dopravní nehody v zahraničí jste povinni odevzdat duplikát zelené karty místní policii.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Zelená karta změna

Občas musíte zelenou kartu vyměnit, a to vždy po roce od sjednání povinného ručení. Pojišťovna vám po jeho dalším zaplacení zašle novou kartu. Změna zelené karty nastává také v momentě, kdy úplně měníte své pojištění. Například přecházíte k úplně jiné pojišťovně. Novou zelenou kartu dostanete také v případě, že jste nahlásili pojišťovně její ztrátu nebo odcizení.

Podívejte se, k jakým změnám dochází u zelené karty od roku 2024.