Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné pojištění vozidel

Víte, na co se vlastně vztahuje povinné pojištění vozidel? Jaké jsou možnosti připojištění a jaké další pojištění můžete pro svůj vůz sjednat? Jak je to s pokutami za nepojištěná vozidla? Tak všechny tyto dotazy vám zodpovíme v tomto článku.

Povinné pojištění vozidel

Povinnost  sjednat si povinné ručení  má každý vlastník vozidla, které je evidováno v registru vozidel a je provozováno na veřejných komunikacích a to i v případě, pokud je na této komunikaci pouze odstaveno. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je obecně nazýváno povinné ručení a to právě z důvodu, že povinnost uzavřít si toto pojištění je stanovena zákonem a to již od začátku roku 2000. Jedná se o povinně-smluvní pojištění, tedy jste povinni si toto pojištění uzavřít, můžete si však zvolit v jakém rozsahu a u jaké pojišťovny. Základním účelem povinného pojištění vozidel je ochrana zdraví a majetku třetích osob, kterým byla škoda způsobena pojištěným vozidlem. V současné době je na trhu spousta možností, ze kterých můžete vybírat. Volíte nejen to, u jaké pojišťovny si smlouvu uzavřete, ale také jaké pojistné limity na zdraví a majetek v pojištění nastavíte, případně zda chcete do smlouvy zahrnout i některé z nabízených připojištění.

Limity povinného ručení

Jak již bylo zmíněno výše, povinné pojištění vozidel má za úkol pokrýt škody, které způsobíte na majetku či zdraví třetích osob. Limity jsou vždy definovány v milionech korun a udávají se ve dvou hodnotách, pro škodu na zdraví a pro škodu na majetku. Výše limitů se pohybuje od nejnižší možné, zákonem stanovené hranice 50 mil. Kč na zdraví a majetek až po 250 mil. Kč na majetek a zdraví.

Při výběru povinného ručení online by samozřejmě limity krytí měly být jedním z nejdůležitějších ukazatelů, podle kterých se budete rozhodovat. A i když se může zdát, že 50 mil. Kč na zdraví a majetek může být dostačující, opak je pravdou. Bohužel nikdy nevíte, co se může stát a pokud dojde k nehodě, při které bude zraněn či dokonce usmrcen člověk, částky plnění se pak mohou vyšplhat skutečně vysoko. S příchodem nového občanského zákoníku byla zrušena hranice maximálního odškodnění v případě ublížení na zdraví a poškozený si tak může uplatňovat odškodnění nejen na svém zdraví, ale také například svou psychickou újmu, stejně tak pro členy jeho rodiny, dále pak třeba ztížení společenského postavení nebo ušlé zisky pro znemožnění výkonu povolání. Při výběru pojištění samozřejmě také zohledněte to, jak často s daným vozidlem jezdíte. Pokud jezdíte denně, pak se určitě vyplatí vybrat co možná nejvyšší limity krytí. Pokud vyrazíte jen jednou týdně pár kilometrů na nákup, pak můžete vybírat z tzv. ,,zlaté střední cesty".

Možnosti připojištění

K povinnému pojištění vozidel pak máte možnost zvolit některé z mnoha připojištění, nejčastěji se však jedná o připojištění skel, úrazu řidiče a posádky vozidla, střetu se zvěří, rozšířených asistenčních služeb anebo pojištění přírodních rizik. Dále je pak v nabídce pojišťoven například připojištění zavazadel, pojištění odcizení vozidla, zapůjčení náhradního vozidla při nehodě nebo poruše, přímá likvidace při pojistné události, úmrtí obou rodičů ve vozidle, pojištění sportovní výbavy převážené ve vozidle atd.

Pro své vozidlo si také můžete sjednat tzv. komplexní pojištění, tedy povinné ručení v kombinaci s havarijním pojištěním na jedné pojistné smlouvě. Havarijní pojištění se nejčastěji sjednává ve variantě allrisk, tedy pro všechna rizika škod způsobených na vašem vozidle, mezi které řadíme havárii, odcizení, živel a vandalismus. Každé toto riziko pak má samozřejmě přesně definováno, co všechno lze do případných pojistných událostí zahrnout. Při sjednávání smlouvy si pak volíte také spoluúčast, tedy to, do jaké výše se budete na případné pojistné události podílet z vlastních finančních prostředků. Výše spoluúčasti se pohybuje od té nulové až po 20 %.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nepojištěná vozidla

Nad tím, zda jsou vozidla řádně pojištěna, dohlíží Česká kancelář pojistitelů, zkráceně ČKP, která také spravuje garanční fond nepojištěných vozidel. Ten fungoval již v minulosti, v roce 2015 byl zrušen a od začátku roku 2018 opětovně zaveden. Pokud tedy vozidlo není řádně pojištěno, byť jen na pár dní, má ČKP právo od jeho majitele vymáhat pokutu, respektive příspěvek do tohoto garančního fondu. Pokud víte, že své vozidlo nebudete delší dobu používat a nechcete platit povinné pojištění vozidel, je nutné registrační značky odevzdat na příslušném úřadě do tzv. depozitu a vozidlo odstavit z pozemní komunikace. Z peněz, které budou vybíráním příspěvků do garančního fondu nasbírány, budou následně vypláceny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly.

Jak sjednat povinné pojištění vozidel

Jak tedy vybrat to správné povinné pojištění vozidel? Je to opravdu jednoduché. Všechno vyřídíte hezky z pohodlí svého domova během několika málo minut online, případně telefonicky. Stačí si vzít k ruce notebook nebo chytrý telefon a technický průkaz vozidla. Poté si na webu Top-Pojištění.cz otevřít kalkulaci povinného ručení a po zadání základních parametrů o vozidle a pojistníkovi máte během krátkého okamžiku před sebou srovnání povinného ručení od několika pojišťoven od nabídky s nejnižší cenou. Pokud si z nabídky vyberete, můžete si povinné ručení rovnou sjednat, po dokončení objednávky obdržíte všechny dokumenty včetně zelené karty na zadanou e-mailovou adresu. Pojištění vzniká úhradou pojistného v nastaveném termínu, není tedy třeba podpis smlouvy a její zaslání zpět.

A pokud si přeci jen nejste jisti a v nabídkách se neorientujete, neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra. Jsme vám k dispozici telefonicky, na e-mailu či online chatu každý den. Případně můžete své telefonní číslo jednoduše zanechat na webových stránkách v záložce ,,Zavolejte mi zpět", my se vám ozveme a nabídku vám vytvoříme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ