Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Poznejte různé tváře Berlína za 4 dny

Publikováno: 02.04.2020

Berlín, to je metropole, která má za sebou poměrně těžkou historii, přičemž ke konci 2. světové války byla téměř zničena bombardováním. Dnes se ,,nový Berlín" se postupně stává jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů. A umí nabídnout úžasně rozmanitá místa - odkazy na své zlomové historické okamžiky, muzea, neotřelá místa, dekadenci i multikulturní atmosféru. Jestli si z něj chcete namíchat ten nejlepší mix, nechejte se námi inspirovat, co všechno v tomhle městě za 4 dny navštívit pro nezapomenutelný zážitek.

Berlín je z České republiky dobře dostupný, takže se do něj bez problému dostanete autem, vlakem i autobusem. Co se týče ubytování, z vlastní zkušenosti doporučujeme si ho zajistit přímo v centru přes Booking anebo Airbnb-najdete skvělé nabídky, za dobrou cenu a jen kousek od památek.

DEN PRVNÍ: Historické centrum

Tuhle část zvládnete hezky po svých, pěkně od památky k památce. A kde začít? Třeba u Říšského sněmu známého symbolu nacismu i jeho pádu. Z kupole od Normana Fostera budete mít jeden z nejkrásnějších výhledu na město. Doporučujeme si ho dopřát ve ,,zlaté hodince" před západem slunce, který zážitku dodá špetku jedinečnosti. Pro návštěvu se musíte předem zaregistrovat na visite.bundestag.de, kde si vyberete z nabízených termínů, i tak se ovšem na místě připravte na možné čekání. Ale stojí to za to a vstup je zdarma!

Berlínský ,,vítězný oblouk" Braniborskou bránu najdete jen kousek od ,,Reichstagu", stejně jako Památník zločinů holocaustu (ten v médií docela nedávno rezonoval kampaní, ve které byly do kontrastu dány fotografie ,,lovců selfies" se záběry z koncentračních táborů). Památník tvoří 2711 různě vysokých kvádrů, mezi které postupně ,,zaplujete" a budete obklopeni kamenným lesem evokujícím oběti holocaustu.

Směrem po nejslavnější německé ulici Unter den Linden se vydejte směrem k Muzejnímu ostrovu. Cestou k němu se nachází Bebeleplatz - berlínské náměstí známé nacistickým pálením knih. Tuto událost z roku 1933 si můžete připomenout pohledem přes prosklené okno do místnosti s prázdnou knihovnou, do které by se vlezlo zhruba oněch 20 000 spálených svazků.

POZN. Na přechodech si všimněte zvláštního ,,panáčka", který se liší od těch našich. Ten německý se jmenuje Ampelmann a pro Berlín typický, stejně jako Mona Lisa pro Paříž. Však tu má i svůj vlastní obchod.

Naprosto impozantní je i další z místní symbol Berlínský dóm. V ceně vstupu je i výstup na kupoli, ze které si opět můžete dopřát nádherný výhled. Ve spodní části budovy pak můžete vidět i kryptu významných členů císařské rodiny.

Jestli už vám vyhládlo a necítíte nohy, sedněte si do některé z místních restaurací anebo ochutnejte pověstný currywurst!

TIP: Využijte možnosti bezplatné komentované prohlídky města. Navštívíte nejznámější atrakce, historická místa a k tomu se dozvíte spoustu zajímavých informací. Časově vyjde tato prohlídka asi na 3 hodiny. Na výběr je ze tří ,,startovacích časů" v 10:30, 12:30 a ve 14:00. Místo setkání - Otto Braun Straße 65.

DEN DRUHÝ: Příběh jedné zdi a skvělá muzea

Berlínská zeď původně měřící 165 km padla už před třiceti lety, ale její odkaz zde můžete stále vidět. Na zemi jsou vytvořené linie, které označují její původní trasu, najdete i pomníčky symbolizující ty, kteří se ji snažili překonat a zaplatili za to životem.

Nejsouvislejší pozůstatek Berlínské zdi najdete v East Side Gallery - největší galerii pod širým nebem na světě. Její bloky pomalovali nejrůznější umělci a právě zde najdete známý obraz líbajícího se Brežněva s Honeckerem.

Pokud si na historii této stavby chcete doslova ,,sáhnout" navštivte Památník Berlínské zdi, který se skládá i zachovalého původního úseku včetně ostnatého drátu a strážní věže. Součástí památníku jsou i informace o tomto úseku historie nebo příběhy rodin, které zeď rozdělila.

Netradiční virtuální prohlídku zdi můžete zkusit přes aplikaci MauAR - Berliner Mauer, která vám ukáže kudy zeď městem vedla, jak vypadala a pro určitá místa vám ukáže i fotografie, videa anebo zvukové záznamy.

Už tahle samotná záležitost vám zabere větší část dne, ale Berlín má co nabídnout i ze vzdálenější historie, a to hned ve dvou muzeích: Pergammonu a Novém muzeu. Do Pergamonnu si vstupenku určitě kupte online předem na stránkách muzea. Fronty do něj se totiž jinak zdají nekonečné, ale vidět Ištařinu bránu anebo Pergamonský oltář za to stojí! V Novém muzeu je pak hlavním artefaktem busta Královny Nefertiti.

TIP: Plán na druhý den obsahuje přece jen odlehlejší úseky, půjčte si tedy kolo - nejtypičtější prostředek pro cestování Berlínem. Jezdit můžete po husté síti cyklostezek, pěkně po rovince a kolo si můžete půjčit např. přes Next Bike (využijte mobilní aplikaci anebo terminál).

Pokud chcete využít berlínské veřejné dopravy zařiďte si Berlin Welcome Card, kterou si můžete pořídit na 48 hodin, 72 hodin a 5 dnů a navíc nabízí slevu na víc než 140 atrakcí ve městě (muzea, galerie, divadla atd., přesný seznam najdete na www.visitberlin.de).

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

DEN TŘETÍ: Nákupy a bleší trhy

Bleší trhy je nejlepší navštívit v pátek nebo v sobotu a patří k berlínským klasikám. Nevynechejte turecký trh na ulici Maybachufer, který je otevřený v pátky a úterky čase 11:00-18:30. Najdete na něm koření, pochutiny, čerství turecké speciality, ovoce, zeleniny, látky... jednoduše co si vzpomenete!

Na náměstí Boxhagener Platz na vás pro změnu bude čekat trh s potravinami a hotovým jídlem, a pokud se sem vydáte v neděli, narazíte na ,,blešák" se starožitnostmi, nábytkem, doplňky a veteší všeho druhu.

V parku Mauerpark se koná ovšem doslova kultovní trh, který milují turisté i Berlíňané. Pokud se sem vydáte, nezapomeňte smlouvat! Patří to prostě k místnímu koloritu. A než ho celý projdete, můžete zakousnout i něco z místních food tracků.

Pokud jste zastánci spíš obchoďákového nakupování, jeďte do Designer Outlet Berlin. Je asi 20 km od města, popř. v centru Berlína najdete i dva Primarky a několik T. K. Maxxů. A k tomu spoustu místních butiků s originální autorskou módou. A samozřejmě největší obchodní dům na kontinentu KaDeWe.

DEN ČTVRTÝ: Z ruchu velkoměsta do klidné Postupimi

Do tohoto známého historického místa se dostanete autem anebo vlakem. Čím je tohle město tak známé? Spousta lidí si z hodin dějepisu pamatuje ,,Postupimskou dohodu" a právě ta byla podepsaná právě zde, konkrétně v zámku Cecilienhof. Místnost, ve které se tenkrát potkali Stalin, Churchill a Truman je zachována ve stejném stavu, jako byla tenkrát.

Dále tu můžete navštívit i zámek Sanssouci s jeho okolními zahradami který sloužil císaři Fridrichu II. Velikému jako letní sídlo, Alexandrovku - ruskou čtvrť s pravoslavným kostelem a roubenkami (nezapomeňte tady ochutnat boršč!), Holandskou čtvrť s typickými červenými domy i malou Braniborskou bránu.

Snad vám naše tipy pomohou naplánovat krásné dny v Berlíně, bez úrazu, potíží a plné krásných zážitků!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ