Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Blíží se jednodenní dálniční známky?

Publikováno: 15.03.2022

Část evropských řidičů nepotřebuje dlouhodobě platnou dálniční známku, jelikož přes daný stát buď pouze projíždí, nebo dálnici využívají jednorázově jen párkrát do roka. V takovém případě se jim třeba měsíční nebo roční známky nevyplatí, na rozdíl od jednodenních.

Blíží se jednodenní dálniční známky

Současný systém dálničních známek

Mnoho evropských států má odlišné podmínky plateb dálničních poplatků, stejně jako dobu jejich platnosti. Každý systém má svá pro a proti. Zatímco v Itálii, Chorvatsku nebo Polsku zaplatíte mýto jen v rámci ujetých kilometrů, nebo stanoveným poplatkem za daný úsek, státy jako například Česko, Slovensko, Rakousko nebo Slovinsko upřednostňují dálniční známky, nalepovací nebo elektronické.

České republice je platnost známek minimálně 10 dní, dále 1 měsíc a 1 rok. Například ve Slovinsku je to 7 dní, 1 měsíc, 6 měsíců a 1 rok. A právě 7denní slovinská známka je často mezi cestujícími na dovolenou v Chorvatsku, terčem kritiky.

Platnost dálničních známek v Rakousku:

  • 10 dní
  • 2 měsíce
  • 1 rok

Jednodenní známka pro celou EU

Díky směrnici, schválené Evropským parlamentem, na jejíž publikování české Ministerstvo dopravy čeká, by na území celé Evropské unie měla být povinnost nabízet řidičům jednodenní dálniční známku, zejména kvůli tranzitu přes danou zemi. Změnu ale členské státy mohou aplikovat až dva roky, takže si pravděpodobně na nový typ známek ještě chvíli počkáme. Uvítají ji každopádně řidiči osobních, ale i nákladních vozidel.

Další změny pro kamiony

Mezi novinky EU zařadila i novou podmínku k výpočtu dálničních poplatků pro řidiče kamionů. Ti nebudou platit podle času, stráveném na dálnici, ale podle počtu ujetých kilometrů.

Zajímavosti ze světa dálničních poplatků

Díky Top-Pojištění se můžete dozvědět podrobnosti, kde se jakým způsobem platí dálniční poplatky, stejně jako, kdo je vlastně musí a nemusí platit. Známá je například výjimka pro elektromobily, které tolik nezatěžují životní prostředí a tudíž jsou z povinnosti nákupu dálniční známky zproštěny.

Také nabízíme přehled, jak je to s elektronickými známkami v Česku a zahraničí. Nově elektronické známky zavedlo Slovinsko. V papírové podobě koupíte už pouze týdenní a měsíční.

A pokud už cestujete do zahraničí vlastním vozem, nezapomeňte si zkontrolovat své pojištění a rozsah asistenčních služeb, které vám v cizojazyčném prostředí pomohou pro případ pojistné události.