Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vést ekologickou domácnost

Ekologie je téma, které se v posledních letech skloňuje v souvislosti snad se všemi oblastmi našeho života. A tak to má být. Záběry toho, jak jsme dokázali naši planetu doposud poničit, jsou hrozivé. Je čas na změnu, tu ale musí začít každý člověk nejdříve sám u sebe. Přemýšleli jste někdy třeba o tom, jak vést ekologickou domácnost?

Jak vést ekologickou domácnost

Chovat se ekologicky neznamená se omezovat a měnit svůj životní styl. Začít můžete postupně, krůček po krůčku a uvidíte, že to vlastně až takový problém není. V podstatě stačí jen nad věcmi trochu více přemýšlet a zbytečně neplýtvat. Ve finále zjistíte, že vlastně šetříte nejen životní prostředí, ale i svou peněženku a navíc žijete mnohem zdravěji.

Pár tipů, které se vám mohou do začátků hodit, jsme si pro vás připravili níže.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak vést ekologickou domácnost

Šetřete energie

Tím, že se budete snažit šetřit energii, ulehčíte nejen vlastní nejen vlastní peněžence, ale i životnímu prostředí.  Snížíte tak svou ekologickou stopu.

  • Začněte svítit LED žárovkami

Výměnou starých žárovek za nové můžete ušetřit na spotřebě elektřiny až 90 %. Navíc mají výrazně delší životnost. Takže i když je počáteční investice vyšší, rozhodně se vám to vyplatí.

  • Zhasínejte a vypínejte

Nenechávejte nikdy zbytečně rozsvíceno, pokud na televizi nekoukáte, vypněte ji, nenechávejte spotřebiče ani v pohotovostním režimu. Mobilní telefon nabíjejte jen po nebytně nutnou dobu, nenechávejte jej v nabíječce celou noc.

  • Vybírejte úsporné spotřebiče

Každý spotřebič je opatřen energetickým štítkem, ze kterého snadno zjistíte, kolik energie spotřebuje za jeden rok. Pokuste se tedy volit tu nejvyšší energetickou třídu. Nezapomeňte, že spotřebiče je také třeba úsporně používat. Myčku, pračku a sušičku tedy např. zapínejte až v případě, že jsou naplněné, volte kratší nebo úsporné programy.

  • Zaměřte se i na topení

Teplo, které vám v zimě z domova uniká, má negativní vliv jak na životní prostředí, tak na naši peněženku. Dům či byt odizolujte, utěsněte a případně vyměňte okna i dveře. Investice se vám brzy vrátí. Zbytečně doma místnosti nevytápějte na maximum, není to vhodné ani s ohledem na vaše zdraví. Větrejte krátce, ale naplno tak, aby se vyměnil všechen vzduch, ale nestihly vychladnout stěny. V létě naopak nepouštějte zbytečně teplo domů, místo klimatizace využijte kvalitní stínicí techniku na okna a dveře, zajistíte si tak doma přirozený chlad.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

  • Šetřete vodu

Sucho a nedostatek vody začíná být v posledních letech skutečně problémem. Proto je šetření vody velmi důležité. Do koupelny si namontujte úsporné hadice, baterie a kohoutky, na WC možnost úsporného splachování. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Při praní volte šetrné programy. Pokud máte zahradu, snažte se zachytit maximum dešťové vody, kterou pak můžete využívat třeba na zalévání.

Bez odpadu, bez chemie

Základem toho, jak vést ekologickou domácnost, je samozřejmě také snaha o co nejnižší produkci odpadu, využívání ekologických čisticích prostředků a v neposlední řadě i recyklace.

  • Minimalizujte množství odpadu

Pokuste se snížit množství odpadu, které vaše domácnost produkuje. Vyhýbejte se jednorázovým produktům, jako jsou igelitové tašky a sáčky. Upřednostňujte výroby v obalu, který se dá znovu využít nebo recyklovat. Ideální možností může být také bezobalový obchod, pokud tedy máte možnost, využívejte jej.

  • Domácnost bez chemie

Pro praní prádla i úklid není potřeba nakupovat kvanta prášků a čističů plných chemických látek. Dá se vystačit s prostředky, které jsou levné a běžně dostupné jako je třeba ocet, citrón, sůl, jedná soda nebo přírodní mýdlo. Pokud je to na vás už trochu moc, zkuste se porozhlédnout alespoň po nabídce ekologických čisticích prostředků na přírodní bázi. Cena i kvalita je mnohdy srovnatelná s těmi chemickými.

  • Recyklujte vše, co se dá

Třídění plastů, papíru a skla už je celkem běžné ve většině domácností. Možností je ale mnohem více. Třídit je třeba i nápojové kartony, hliník a další kovy, ideálně i bioodpad. Nevyhazujte ani staré oblečení, vyměňte ho nebo využijte kontejnery na textil. Některé věci, ať už oblečení nebo třeba nábytek, se dá s trochou péče upravit tak, že máte doma najednou ,,nové originální kousky".  V šatníku i ve vybavení domácnosti vsaďte na udržitelné materiály.

Pojištění domácnosti online

Nakupujte s rozumem

Stop plýtvání! To je dalším zásadním krokem k tomu, jak vést ekologickou domácnost.

  • Nakupujte se seznamem

Před nákupem si sepište seznam, kterého se v obchodě budete držet. Nekupujte zbytečně potraviny, které pak nemáte šanci spotřebovat. Naučte se v kuchyni využívat všechny zbytky tak, aby opravdu nic nekončilo v koši.

  • Podpořte lokání výrobce a potraviny

Pokuste se v okolí najít místní dodavatele potravin a eko farmy. V dnešní době je možné spoustu farmářských produktů pořídit i jednoduše na internetu. Nakoupíte tak jen skutečně to, co potřebujete, uděláte něco pro přírodu a i své zdraví díky biokvalitě daných potravin.

  • Vytvořte si zásoby

Možná máte zahradu a tak máte v sezóně spousty ovoce a zeleniny, kterou nestíháte spotřebovat. Vytvořte si zásoby na zimu. Ideálním společníkem může být třeba sušička potravin, kde usušíte kousky ovoce, zeleniny, bylinek nebo houby. Co nejde usušit, uschovejte v mrazáku.

Chraňte svůj domov

A nakonec, nezapomeňte i na ochranu svého majetku. Sjednejte si kvalitní pojištění domácnosti, případně i nemovitosti a buďte připraveni i na nepříjemné situace, které mohou váš domov potkat.

Autor: Andy

Zdroj: homebydleni.cz; epet.cz