222 100 200 Zavoláme vám zpět

Seriál dovolená v pohodě - 4. část: Nejlepší tipy pro řidiče na letní cesty

Publikováno: 04.07.2018

Dnešní moderní osobní auta se nesrovnatelně více hodí na tisícikilometrové porce cest, ale před delší cestou si přece jen zaslouží vaší nadstandardní pozornost. Auta jsou na jiné úrovní a řadě z nich stačí výrazně méně k pohodlné a bezpečné cestě tam a zpět. Dnes si řekneme, co byste neměli vynechat.

Tipy na letní cesty

Dříve narození si možná ještě vzpomenou na časy, kdy se jezdilo staršími, a tak trochu jinými vozy než dnes. Byla to auta jako “embéčko”, Wartburgy, případně Lady a s těmito jsme absolvovali cestu k Jadranu. Ti světaznalejší neponechali nic náhodě. Do zavazadlového prostoru postupně vložili ledasco, náhradní karburátor, palivové čerpadlo nebo alternátor. K tomu kompletní sadu montážních klíčů a místo jednoho rezervního kola raději dvě. Tři litry záložního motorového oleje byla samozřejmost a minimálně jedna plná dvacetilitrovka v podobě kanystru také. Před cestou delší než 1000 kilometrů ti zručnější poskytli svému autu servis na úrovni generálky a po návratu také.

Auto pořádně vyčistěte

Nejrozumnějším prvním krokem bude zajet s autem do mycí linky. Nebo si ho umýt ve vlastní režii, pokud k tomu máte vytvořeny podmínky. Potom ho zevnitř důkladně vysajte. Skvělá příležitost je pak vyhození starých koberečků (které přežily již nejednu zimu) na smetiště a koupit nové - hned se budete vevnitř cítit lépe. Ještě autokosmetikou oživit plastové díly a nakonec okna vyčistit i zevnitř. Prchavý pocit, že sedíte v novotou vonícím autě, se na začátek dovolené hodí vždy.

Vyměňte nejčastěji opotřebované díly

To však není zdaleka vše, co můžete provést pro dobrý pocit. Nejprve se podívejte na auto zvenčí. Možná pohled zamíří na stěrače. Nebudete mít v dešti nebo od mušek čisté čelní okno, pokud gumičky jsou již staré a prostě nefungují. Kupte celá nova ramínka nebo jen gumičky, pokud je umíte vyměnit. Na výběr je jich řada od originálních i dalších výrobců. Hliníkové disky kol mají mj. také tu výhodu, že nebrání ve výhledu na brzdové třmeny (plechová kola je třeba demontovat). A proč? Když se jimi podíváte blíže a skrz kouknete, uvidíte, v jakém stavu jsou brzdové destičky. Pokud už jsou na konci životnosti a tloušťka brzdového obložení je minimální, pak je čas výměny.

Důkladná kontrola

Možná se vám zdá, že zimní pneumatiky za letní vám v pneuservisu vyměnili i s kompletním vyvážením teprve nedávno. Je to však už pár měsíců a za ten čas se mohla situace změnit. Zkontrolujte, zda je dezén stále v normě i s dostatečnou rezervou. Nad natrženým pláštěm nebo boulí na pneumatice netřeba meditovat. Před dlouhou cestou kupte nové. I v bezchybných pneumatikách se vlivem růstu venkovních teplot od jara změnil tlak. Než ho upravíte na obvyklou hodnotu, uvědomte si, že denně auto používáte maximálně ve dvojici a cestou na dovolenou bude plně obsazeno a jeho zavazadlový prostor bude naplněný až po střechu. Adekvátně zvyšte tlak v pneumatikách přesně podle údajů výrobce. Štítky bývají na cedulce po otevření dveří řidiče, nebo na víčku palivové nádrže, když jdete tankovat. Když ne, tak sáhněte po návodu k obsluze vašeho vozu.

Doplňte kapaliny pod kapotou

Pod přední kapotou oblast ke kontrole pokračuje a není se čeho obávat, ale kontrolu stavu provozních kapalin (v ostřikovačích, resp. ve vyrovnávacích nádržkách brzdového a chladicího systému) zvládnete také. Co vizuálně chybí, je třeba doplnit stejně jako hladinu motorového oleje - stačí dolít dle návodu vozu, ale samozřejmě předepsaný obsahu opět podle návodu. Řada nádobek má i svoje rysky hladin plnění. A když jsme už při náplních, zjistěte si, zda aktuální stav tachometru nevěstí blížící se servisní kontrolu spojenou s výměnou oleje. Vše najdete ve vaší servisní knížce, návodu vozu nebo servisním plánu dle typu a značky vašeho vozu. Raději pak případnou brzkou prohlídku vozu absolvujte před dovolenou než těsně po ní. Ani v opačném případě by nemělo nic hrozit, ale opět, je to o dobrém pocitu. Stav elektrolytu v bezúdržbových akumulátorech kontrolovat dnes již není třeba jako dříve, pokud však baterka má už své roky a ztrácí vaši důvěru, vyměňte ji - pokud například v chladnějších dnech startujete s ní déle než dříve, kupte raději novou.

Povinná a nepovinná výbava

Co s sebou vzít, je dobrá otázka. Platí, že o povinné výbavě se nediskutuje. Máte ji mít stále v autě, a tak před dovolenou jen zkontrolujte, zda rezervní kolo má předepsaný tlak. Pokud rezervu nemáte, zkontrolujte, zda souprava nebo sada na opravu pneumatik je v provozuschopném stavu a neskončila doba expirace jejích složek, jde o chemii a jednoho dne již prostě přestane fungovat. V případě, že vaše auto obouvá tzv. dojezdové pneumatiky, obejdete se bez rezervy, bez soupravy na opravu pneumatik i bez zvedáku. Vzpomeňte si ale, ve kterém koutě kufru máte autolékárničku. Možná jste ji ještě nepoužili, proto je docela pravděpodobné, že je v ní všechno, co v ní podle vyhlášky má být. Nyní už jen prověřte datum její expirace. Přitom mějte na paměti, že pokud zdravotnickému materiálu (i jen jedné jeho části) uplynul datum spotřeby, celá lékárnička dozrála na pokutu při případné kontrole. I reflexní vesta je součástí povinné výbavy. Ideální je mít kus pro každého člena posádky. Ne na dně plně naloženého zavazadlového prostoru – ale u sebe po ruce, v řadě zemí je vesta jako dostupná ze sedačky řidiče přímo vyžadována.

Udělejte něco navíc

Ačkoliv hasicí přístroj není u nás povinnou výbavou, může se hodit. Přitom v zemích, přes které budete projíždět, je jejich policejní kontroly mohou vyžadovat. Například v Polsku je hasicí přístroj povinný. Naopak náhradní žárovky mít musíte, ale ti co si jejich výměnu již někdy vyzkoušeli a zvládli ji bez poškození světlometů a zdraví, by si měli gratulovat. Ostatním doporučíme se poradit se šikovným sousedem, jak na to, až prasknou nebo si vytisknout seznam servisů v místě nebo zemi vaší cesty. I když motorový olej dostanete na každé čerpací stanici v Evropě, litr se do každého kufru ještě vejde, navíc na čerpacích stanicích stojí ještě řádově více než byste čekali.

Rady závěrem

V letních vedrech bude vedle motoru zřejmě v plné permanenci hlavně klimatizace. Měla by být na to přichystána – tedy v plné kondici. Pokud máte podezření, že její výkon není ten, co býval, dopřejte jí servis a dezinfekci současně, nemusí to být nutně nákladná položka. Předpokládáme, že máte auto dobře pojištěné, mezi doklady nechybí ani zelená karta, a tak přejeme šťastnou cestu a příjemnou dovolenou.

Pokud vaší pojistce vozu už moc nedůvěřujete a víte, že může být pro vás výhodnější, je čas zajít na www.top-pojisteni.cz a zvolit nové výhodnější a dost možná lepší havarijní pojištění vozu, stejně jako povinné ručení resp. pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Pokud bude třeba, rádi vám poradíme i telefonicky s výběrem pojištění vašeho vozu, kontakty najdete na uvedené stránce www.top-pojisteni.cz.

Mohlo by Vás zajímat – další části našeho seriálu:

Dovolená není práce, jak si dovolenou skutečně užít?

Jak si vybrat vysněnou dovolenou

Jak se sbalit na dovolenou?

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz