Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kupní smlouva na auto 2023 – vzor

Pokud kupujete nebo prodáváte vůz, vždy je součástí kupní smlouva. Společně se podíváme, co by správně měla obsahovat, abyste nenaletěli a prodej či odkup vozu se nestal noční můrou. Bez tohoto dokumentu se navíc neobejdete ani při převodu vozidla na úřadu s rozšířenou působností při převodu vozidla na nového majitele.

Kupní smlouva na vozidlo 2021

Proč si kupní smlouvu řádně prostudovat

Kupní smlouva obsahuje zásadní informace o prodávajícím, kupujícím a samotném vozidle, včetně jeho ceny a specifikace. Jde o závazný dokument, který slouží k ochraně obou stran před podvodnou koupí. Rozhodně její pročtení nepodceňujte a dejte si na to dostatek času.

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení

Kupní smlouva je uzavřena dle občanského zákoníku - ustanovení §2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb.

Pojištění vozidel online

Náležitosti kupní smlouvy na auto

Identifikace prodávajícího a kupujícího se nachází hned na začátku první strany smlouvy:

  • Jméno, příjmení
  • Datum narození
  • Místo bydliště

bodě číslo I pak prodávající prohlašuje, že nezamlčel žádné informace o vozidle, respektive, že není předmětem zástavy, pohledávky třetích stran, není také odcizeno nebo na něj není vypsána exekuce.

Bod číslo II pak obsahuje specifikace vozu, které jsou následující:

  • Značka a typ vozu
  • Motorizace
  • Rok výroby
  • Najeté kilometry
  • VIN

Pro větší popis se zde mohou nacházet také údaje o výbavě.

Následuje v bodě III údaj o sjednané prodejní ceně a v bodě IV údaje o závadách na vozidle, o kterých musí prodávající kupujícího informovat a co nejpřesněji je určit. V opačném případě totiž může kupující vůz u prodávajícího reklamovat.

dalších částech smlouvy může být uvedeno, jak bude provedeno předání vlastnictví vozu, například, kdo bude vůz registrovat a zda k tomu účelu bude vyhotovena plná moc, případně jak se vyřeší poplatek za převod a evidenční prohlídku. Dále by měla obsahovat informace o zrušení a povinnosti sjednání povinného ručení již po podpisu smlouvy, nejpozději do pěti pracovních dnů.

Povinné ručení online

Prověřte vůz i jeho vlastníka

Za tímto účelem je nejvhodnější využít unikátní VIN kód, díky němuž zjistíte podrobnou historii, včetně servisu, zásadních oprav, zda byl vůz bouraný nebo jestli není součástí zástavy nebo exekuce. Původ vozidla je při jeho nákupu velmi důležitý, můžete se podle něj orientovat i pro jeho nacenění. VIN kód je povinen prodávající kupujícímu uvést. Pokud se tak nestane, pravděpodobně půjde o cílené zamlčení informací o vozidle.

K zjištění potřebných informací lze využít dekodéry VIN. V případě kontroly exekuce vlastníka lze využít opět web společnosti CEBIA.