Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění pro motorkáře

Publikováno: 19.12.2023

Cestování na motorce patří k nejintenzivnějším zážitkům. Mnoho Čechů každý rok vyráží na dovolenou právě na motocyklech. Ovšem abyste si cestu v Česku i za jeho hranicemi patřičně užili a nestala se pro vás noční můrou, je třeba se na ni trochu připravit. Samozřejmostí pro zahraniční cestu je dobře vybrané cestovní pojištění s dostatečným limitem pojistného krytí léčebných výloh. Pojďme se na pojištění pro cestování na motorce podívat blíže.

Cestovní pojištění pro motorkáře

Cestovní pojištění na motorku

Pojištění motorky do zahraničí je zásadní pro vaši pohodovou dovolenou. Motocykl je drahý stroj a újma se může stát na vašem zdraví, ale i na vašich zavazadlech. Právě k těmto účelům slouží cestovní pojištění. To pokryje nepříjemnosti, které se s cestováním motorkářů občas bohužel pojí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Motorka a zavazadla na ní jsou pro mnoho zlodějů mnohem snazším cílem než v případě osobních vozidel. Motorkáři se také často mohou připlést k dopravní nehodě, která navíc mívá zdravotně dalekosáhlejší následky. Sjednejte si proto kvalitní cestovní pojištění, které pokryje následující rizika:

  • Úraz (ujistěte se, v jakých limitech lze toto riziko sjednat a pokud se s motorkou věnujete adrenalinovým sportům, nezapomínejte zohlednit také je)
  • Zavazadla (správně nastavené cestovní pojištění vám umožní získat dostatečně vysokou kompenzaci za odcizené věci)

U zavazadel si pořádně pročtěte pojistné podmínky a s tím související výluky. Zpravidla platí, že by zavazadla na motorce neměla být viditelná, aby pojišťovna uznala jejich odcizení jako pojistnou událost.

Součástí cestovního pojištění na motocykl by měly být také asistenční služby, které vám poradí, co v dané situaci dělat, případně ji za vás rovnou vyřeší. To se vám v cizím prostředí, například bez znalosti místního jazyka a poměrů, může velmi hodit.

Ke srovnání i sjednání cestovního pojištění pro motorkáře můžete použít naši automatickou kalkulačku cestovního pojištění, pomocí které si srovnáte dostupné pojistné produkty a to nejlepší pojištění si potom na stejném místě můžete rovnou sjednat. Jednoduše a online.

Co všechno kryje cestovní pojištění motorky?

Pojištění léčebných výloh se automaticky vztahuje na lékařská ošetření, pobyt v nemocnici, náklady na léky, stejně jako na náhradu nákladů při zásahu horské služby a jakýkoliv další transport (např. sanitkou, vrtulníkem). Komplexní balíček cestovního pojištění zahrnuje například pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti za újmu i další praktická připojištění.

Podstatnou výhodou cestovního pojištění jsou asistenční služby. Bez nich si musí turista veškerou komunikaci se zdravotnickým zařízením i úřady vyřídit sám, stejně jako případný převoz domů. Asistenční služba je pojištěným osobám k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Běžný provoz vs. rizikový sport

Při sjednávání cestovního pojištění dbejte na funkčnost a kvalitu jeho sjednání. V případě, že se chystáte v zahraničí na motocyklu jen cestovat z jednoho místa na druhé, je váš stroj považován za klasický dopravní prostředek.

V případě dopravní nehody je z cestovního pojištění nárokovatelné lékařské ošetření, hospitalizace, apod. Pokud by se však jednalo o motoristický sport, tedy zejména o účast na motorkářské soutěži, tréninku nebo o cestu po nevyznačených stezkách, pak je zapotřebí k základnímu cestovnímu pojištění připojistit sportovní činnost (rizikový, příp. extrémní sport). Specifikaci a zařazení motoristického sportu u jednotlivých pojišťoven naleznete vždy v pojistných podmínkách produktu.

Cestovní pojištění – jízda na motocyklu

Pojišťovna Jízda na vyznačené komunikaci
(způsob přepravy)
Jízda v terénu,
závody, atd.
Allianz ANO nepojistitelné
AXA Assistance ANO nepojistitelné
Colonnade ANO nepojistitelné
ČSOB Pojišťovna ANO nepojistitelné
Pojišťovna VZP ANO rizikový/extrémní sport*
Slavia ANO nepojistitelné
SV pojišťovna ANO nepojistitelné
TOP ANO nepojistitelné
UNIQA ANO rizikový sport**

* Rizikový sport = motoristické sporty v běžném terénu (i minibike, minikáry, motokáry, čtyřkolky); Extrémní sport = motoristické sporty v náročném terénu (motokros, autokros, enduro, apod.)
** Rizikový sport = motoristické a letecké sporty všech druhů

Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven, Aktualizováno: 19.12.2023

Nejčastější výluky z cestovního pojištění na motorce

U cestovního pojištění je vždy nutné dbát na rizika, která jsou z něj vyloučena. Lze je najít v pojistných podmínkách každého cestovního pojištění, které si sjednáváte. Mezi nejčastější výluky z odpovědnostních škod (škod na zdraví a majetku třetích osob) patří zejména škody způsobené provozem vozidla a na něm.

Další typickou výlukou je zabezpečení zavazadel pro případ jejich odcizení. Aby bylo pojistné krytí nárokovatelné, musí být prokázáno, že zavazadla byla umístěna v zavazadlovém prostoru motocyklu a také že nebyla zvnějšku viditelná.

Některé pojišťovny do výluky z pojištění zahrnují například fotoaparáty, mobilní telefony, počítače a další příslušenství, i přesto, že byly odcizeny krádeží vloupáním do motocyklu. Pojistné podmínky si tedy vždy dobře pročtěte.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení na motorku

Stejně jako automobil tak i motorka musí být pojištěná formou povinného ručení. Toto ze zákona povinné pojištění zaručuje, že v případě nehody nebudete doplácet její následky ze své vlastní kapsy. Pokud způsobíte v zahraničí nehodu, byť se bude jednat jen o škrábanec na dveřích druhého vozidla, nebude pojistná událost proplacena z pojištění odpovědnosti, které se sjednává v rámci cestovního pojištění, ale právě z povinného ručení.

Pojišťovny u povinného ručení navíc myslí i na to, že motocykl využíváte třeba jen jednu část v roce, například právě v období léta. Proto je možné sjednat povinné ručení jen na určitou dobu, a v momentě, kdy motocykl, respektive jeho poznávací značku, dáte do depozitu, zrušíte i své povinné ručení. No a v příštím roce sjednáte nové. Do depozitu značku odevzdáte na nejbližším obecním úřadu s rozšířenou působností, stačí si vzít oba technické doklady od motorky a občanský průkaz.

Nejlevnější povinné ručení na motorku

Cenu povinného ručení na motorku ovlivňují jednak parametry motorky, jako je model, výkon, rok výroby, a na druhé straně informace o řidiči. Pokud jezdíte bez nehod, můžete získat speciální slevové bonusy ve výši až 60 %.

Nejnižší cenu povinného ručení tak nelze automaticky určit, protože cena je velmi individuální. Pro výpočet můžete využít naši kalkulačku povinného ručení a zjistit tak nejnižší cenu během pár minut. Stačí zadat jen pár údajů a ukáže se vám srovnání pojistných produktů, ze kterých si jen vyberete to nejlepší. Případně se můžete ozvat našim operátorům na číslo 222 100 200.

nejlevnější pojištění na motorku

Havarijní pojištění na motorku

Havarijní pojištění na motorku kryje škody na vaší motorce, pokud způsobíte dopravní nehodu nebo pokud havarujete sami s motorkou na silnici. Typ motorky nerozhoduje. Havarijní pojištění si můžete sjednat pro elegantní sportovní motorku, ale také pro obyčejný moped či skútr.

Cena havarijního pojištění motocyklu

Cena havarijního pojištění je u motorek vyšší než u aut, protože statisticky havarují mnohem častěji. U levných a starších motorek je ale pojištění na individuálním zvážení. Kontaktujte naše operátory a zeptejte se jich, zda se vám havarijní pojištění na vaši motorku skutečně vyplatí. Volejte na linku 222 100 200. V naší online kalkulačce si můžete ale i sami srovnat dostupné nabídky pojištění a na stejném místě si také dané havarijní pojištění sjednat.

Co kryje havarijní pojištění na motorku?

  • Pojištění motorky proti krádeži
  • Pojištění motorky proti havárii
  • Pojištění motorky proti přírodním živlům
  • Pojištění motorky proti vandalismu

Spoluúčast havarijního pojištění motorky

Spoluúčast havarijního pojištění je procentuální podíl, kterým se budete účastnit platby za pojistnou událost. V praxi to znamená, že pokud si sjednáte např. 5% spoluúčast na havarijním pojištění a způsobíte škody na motorce za 100 000 Kč, zaplatíte 5 % z celé částky, tj. 5 000 Kč. Pojišťovna pak zaplatí zbytek, tj. 95 %, tedy 95 000 Kč. Samozřejmě platí, že čím vyšší procentuální spoluúčast si sjednáte s pojišťovnou, tím nižší pojistné vám pojišťovna nabídne.